fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] S. Kaleta: Działania opozycji przypominają wspomnienia czasów konfederacji targowickiej

Działania opozycji przywołują wspomnienia czasów, kiedy to niepocieszeni zmianami w Polsce magnaci uciekali się do Katarzyny II z prośbą o zbrojną interwencję, by przywrócić wolność i swobodę szlachecką, znaną w historii jako konfederacja targowicka – powiedział na antenie Radia Maryja w środowych „Aktualnościach dnia” wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Prezydent RP Andrzej Duda we wtorek złożył podpis pod nowelą ustaw sądowych. Sebastian Kaleta wskazał, że oznacza to, iż „pewne kwestie związane ze statusem sędziów i brakiem możliwości podważenia tego statusu będą uporządkowane”.

– W ostatnich miesiącach widzimy, że niektórzy sędziowie próbują uzurpować sobie kompetencje do kwestionowania tego, kto jest w Polsce sędzią, a kto nie. Te zachowania rodziły zasadnicze ryzyko stworzenia destabilizacji w polskim systemie prawnym i wręcz anarchii w sądach – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że „prawo w każdym kraju demokratycznym powstaje wskutek decyzji wyborców wyrażonej w wyborach”.

– Widzimy jednakże niepokojące zachowania, w których to część sędziów uzurpuje sobie kompetencje do samodzielnego decydowania o tym, czym jest prawo w Polsce. Jedyną możliwością derogowania przepisów konkretnych ustaw ma w Polsce Trybunał Konstytucyjny. Zatem próba postawienia się niektórych sędziów ponad porządkiem prawnym rodzi ryzyko, że zamiast demokracji mielibyśmy tzw. sędziokrację – podkreślił.

Projekt ustawy jest krytykowany m.in. przez polityków Platformy Obywatelskiej, którzy chcąc zablokować ustawę, szukali poparcia w instytucjach unijnych.

– Intensywne proszenie, wręcz błaganie, organów Unii Europejskiej, by dokonały interwencji, pokazują słabość opozycji. Ona nie była w stanie przekonać Polaków do swojego stanowiska w wyborach parlamentarnych. Kiedy je przegrali, uznali, że poproszą o pomoc z zewnątrz. Ma to negatywne skutki dla naszego państwa, ponieważ Polska w istotnych negocjacjach konsekwentnie musi odpierać na arenie międzynarodowej zarzuty o rzekomych nieprawidłowościach czy brakach w polskiej praworządności, co w oczywisty sposób może utrudniać prowadzone negocjacje. (…) To szkodliwe działania dla Polski, wręcz przywołujące wspomnienia czasów, kiedy to niepocieszeni zmianami w Polsce magnaci uciekali się do Katarzyny II z prośbą o zbrojną interwencję, by przywrócić wolność i swobodę szlachecką, znaną w historii jako konfederacja targowicka – wskazał Sebastian Kaleta.

Cała rozmowa z wiceministrem Sebastianem Kaletą w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj