fot. twitter.com

S. Kaleta zorganizował spacer śladami warszawskiej reprywatyzacji

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali spacer po Warszawie, szlakiem zreprywatyzowanych kamienic. Na trasie, która ukazywała skalę tzw. dzikiej, w wielu przypadkach złodziejskiej reprywatyzacji w stolicy, znalazły się adresy m.in. Mokotowska 62, Krakowskie Przedmieście 83, Noakowskiego 16 czy Łochowska 38.

Przechodząc Śródmieściem ciężko jest znaleźć okolice, które nie były w zainteresowaniu komisji reprywatyzacyjnej – powiedział podczas konferencji przewodniczący tej komisji Sebastian Kaleta. Zwrócił on uwagę m.in. na sprawę Łochowskiej 38.

Sprawa Łochowskiej 38 pokazuje bezwład, gigantyczną patologię przy oddawaniu nieruchomości osobom, które już dawno zmarły. Osobom, na których sądy ustanawiały kuratorów, nie sprawdzając, czy te osoby są, żyją, jaki jest ich los, ponieważ liczyła się reprywatyzacja. Nie liczyli się mieszkańcy, którzy często tu od urodzenia zamieszkiwali i dzisiaj są już często leciwymi osobami. Liczyło się tylko to, aby kamienice były oddawane, a następnie poddawane różnym czynnościom, które najczęściej skutkowały tym, że mieszkańcy musieli się wyprowadzić – mówił Sebastian Kaleta.

Komisja podczas dwuletnich prac wydała ponad 100 decyzji, m.in. odszkodowawczych, dla poszkodowanych w reprywatyzacji lokatorów. Przewodniczący Sebastian Kaleta wskazał, że władze Warszawy z uporem blokują i zaskarżają do sądu decyzje komisji ws. zadośćuczynień i odszkodowań dla mieszkańców wielu kamienic. Dlatego na wniosek warszawskich radnych PiS w piątek odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta. Radni chcą doprowadzić do wypłacenia odszkodowań ofiarom reprywatyzacji.

RIRM

drukuj