[TYLKO U NAS] R. Telus: Koncerny wykorzystują polskiego rolnika, bo jesteśmy rozdrobnieni

„Koncerny wykorzystują polskiego rolnika, bo w całym tym łańcuchu żywnościowym rolnik jest najsłabszym ogniwem. Dlaczego? Ponieważ jesteśmy rozdrobnieni, nie mamy struktur współdzielczych czy grup producenckich tak mocnych, żeby stanąć w konkurencji” – powiedział w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus.

 „Dziennik Gazeta Prawna” przytoczył prognozy branży rolniczej, która prognozuje wysokie ceny produktów spożywczych, spowodowane suszą i ASF. Jak jednak zauważył wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, „często bywało tak, że straszono Polaków, że przez suszę czy inne kataklizmy ceny pójdą wysoko w górę”.

– Okazywało się, że tak nie było. Boję się natomiast czegoś innego. Mianowicie, żeby firmy, pośrednicy nie wykorzystali suszy do tego, aby podnieść cenę na zasadzie manipulacji. Nie dlatego, że brakuje zboża, tylko dlatego, że rolnikom nie zapłacą odpowiedniej ceny, ale i tak cenę podniosą. To się zdarzało w historii polskiego rolnictwa. Gdyby było tak, że ceny artykułów pójdą w górę, to to zboże już byłoby dużo droższe, a tak nie jest – zaznaczył polityk.

„Myślę więc, że to nie będzie takim powodem realnym. Wiemy o „zmowach cenowych” i w rozmowach z ministrem w Sandomierzu również zwróciliśmy na to uwagę. Na pewno pan minister wykorzysta służby do tego, żeby przeciwstawić się „zmowom cenowym”, które do tej pory miały miejsce w Polsce” – mówił poseł Robert Telus.

– Kary za „zmowę cenową” były bardzo niskie albo w ogóle ich nie było. Zrobiliśmy już ustawę, która mówi o wysokich karach, tak że koncernom nie będzie się to opłacało. (…) Jest to jeden z ważniejszych problemów. Koncerny wykorzystują polskiego rolnika, bo w całym tym łańcuchu żywnościowym rolnik jest najsłabszym ogniwem. Dlaczego? Ponieważ jesteśmy rozdrobnieni, nie mamy struktur współdzielczych czy grup producenckich tak mocnych, żeby stanąć w konkurencji. Tutaj rząd musi pomóc polskiemu rolnikowi, bo – tak jak powiedział premier Mateusz Morawiecki – nie będzie silnej gospodarki bez silnego rolnictwa – wskazał poseł PiS.

Cała rozmowa z posłem Robertem Telusem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj