fot. isp-modzelewski.pl

[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski: Kolejne cztery lata jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy Polski mogą być trudniejsze pod kątem warunków zewnętrznych

Wyczerpaliśmy rezerwy rozwojowe. Tego pomysłu w sposób istotny nie da się rozwinąć. Stąd też cztery lata, które są przed nami, na pewno będą inne niż te, które są za nami. W znacznie większym zakresie to, co będzie działo się przez najbliższe cztery lata będzie nieprzewidywalne, będzie nam przeszkadzać bardziej niż pomagać – powiedział w „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam ekonomista prof. Witold Modzelewski.

Polska, po upadku komunizmu, jest wolna od 30 lat. Pełna wolność pozwoliła nam dowolnie kształtować i rozwijać naszą gospodarkę.

– Na pewno zakończył się w naszej historii unikatowy okres. Mamy za sobą 30 lat stabilnej historii, a to bardzo dużo. To unikatowy okres stabilizacji politycznej, co jest dla nas bardzo ważne. Uwierzyliśmy w demokrację. Uwierzyliśmy, że to jedyny sposób legitymizacji władzy – wskazał prof. Witold Modzelewski.

Ekonomista ocenił, że ostatnie 4 lata tego okresu były sukcesem na co najmniej trzech płaszczyznach.

– Był to okres sukcesu w co najmniej trzech wymiarach. W wymiarze konsumpcyjnym to najszybszy przyrost naszego dobrobytu, szybszy przyrost indywidualnej konsumpcji, wynagrodzeń. Mamy najniższe w historii bezrobocie. Mamy też do czynienia z sukcesem fiskalnym – podkreślił.

Dodał jednak, że kolejne 4 lata będą wyglądały już nieco inaczej, ponieważ zmienić musi się także koncepcja rozwoju gospodarczego.

– Wyczerpaliśmy rezerwy rozwojowe. Tego pomysłu w sposób istotny nie da się rozwinąć. Stąd też cztery lata, które są przed nami, na pewno będą inne niż te, które są za nami – powiedział prof. Witold Modzelewski.

Na czym będą polegały te różnice?

– W znacznie większym zakresie to, co będzie działo się przez najbliższe cztery lata będzie nieprzewidywalne, będzie nam przeszkadzać bardziej niż pomagać. Sprzyjały nam okoliczności zewnętrzne, a to bardzo dobrze, bo trzeba mieć trochę szczęścia. Te cztery lata mogą być trudniejsze pod kątem warunków zewnętrznych – zaznaczył.

radiomaryja.pl

drukuj