fot. archiwum NZS

Radom: rocznica strajku studenckiego w Wyższej Szkole Inżynierskiej

W Radomiu odbędą się dziś uroczystości związane z 38. rocznicą strajku studenckiego w Wyższej Szkole Inżynierskiej oraz 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

O godz. 17.00 w kościele ojców Jezuitów pw. Świętej Trójcy sprawowana będzie uroczysta Msza św. Po Eucharystii przewidziano koncert pieśni patriotycznych.

Strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej trwał od 26 października do 14 grudnia 1981 r. Był najdłuższym w okresie PRL. Sprokurowała go sytuacja w uczelni, kiedy władze mianowały na stanowisko rektora Michała Hebdę, łamiąc procedury i porozumienia. W efekcie usunięto z Senatu uczelni przedstawicieli „Solidarności” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Strajk w radomskiej uczelni był ważnym krokiem do odbudowy w Polsce wolności i demokracji – podkreślił koordynator dzisiejszych uroczystości w Radomiu Robert Grudzień.

Tej młodzieży chodziło o to, żeby odbudować wolność i demokrację. Mieli w pamięci 1976 rok, ten Radomski Czerwiec gdzieś pozostał. Większość z nich pochodziła z pobliskich miejscowości i z samego Radomia i tym Radomskim Czerwcem żyli. Pamiętali go często poprzez swoich rodziców czy sąsiadów. Ta kontynuacja była bardzo istotna i również, dlatego chcemy o tym wydarzeniu pamiętać – akcentował Robert Grudzień.

Uroczystości w Radomiu organizują m.in. „Solidarność” oraz ojcowie Jezuici. Obchody odbędą się pod honorowym patronatem dr. Jarosława Szarka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl