fot. Magdalena Palembas

Bieszczady: gady i nietoperze śpią; niedźwiedzie ciągle aktywne

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim gady i nietoperze po pierwszych przymrozkach zapadły już w zimowy sen. Mimo połowy grudnia ciągle jednak aktywne są niedźwiedzie – poinformował rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

„Nietoperze zimową hibernację rozpoczęły w jaskiniach, szczelinach skalnych i dziuplach starych drzew. Podobnie uczyniły także gady, m.in. żmije zygzakowate i wąż Eskulapa. Najbliższych kilka miesięcy spędzą one jednak pod ziemią” – mówił rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Aktywność nadal wykazują niedźwiedzie. Są już mocno otłuszczone, ale jeszcze gromadzą zapasy energetyczne przed zimowym spoczynkiem.

„W zimową hibernację niedźwiedzie zapadają, gdy w górach leży ok. jednego metra śniegu, a termometry przez kilka dni pokazują temperatury znacznie poniżej zera” – zauważył Edward Marszałek.

Przypomniał, że w poprzednich latach niedźwiedzie były aktywne prawie do końca grudnia.

„Niedźwiedzie zimę spędzają w gawrach. Tam również niedźwiedzice, zazwyczaj w styczniu, wydadzą na świat potomstwo” – zauważył leśnik.

Na Podkarpaciu bytuje ok. 200 niedźwiedzi brunatnych; najwięcej w Polsce. Są wszystkożerne, przez cały rok gromadzą zapasy na zimę. Ważą ok. 200 kg, żyją do 50 lat. Należą do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl