Bieszczady: Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu obowiązuje pierwszy w pięciostopniowej, rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego. Na połoninach widoczność nie przekracza 50 metrów.

„Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu” – powiedział PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Grzegorz Mołczan.

Przypomniał, że w górnych partiach gór leży średnio 70 cm. Miejscami zaspy mogą jednak przekraczać nawet półtora metra. Z kolei w położonych niżej miejscowościach leży ok. 16 cm śniegu.

Rano na Połoninie Wetlińskiej było pięć stopni mrozu, a wiatr wiał tam z prędkością 38 km/godz. Natomiast w bieszczadzkich dolinach, m.in. w Ustrzykach Górnych, notowano minus jeden stopień Celsjusza. W Cisnej i Ustrzykach Górnych jest bezwietrznie.

Wybierający się góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu.

„Trzeba też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikacja <<Ratunek>> oraz ciepłe napoje. Idąc na górską wycieczkę, należy też zabezpieczyć się przed możliwym wychłodzeniem” – dodał ratownik dyżurny GOPR.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl