https://pixabay.com/

W górnych partiach gór w Bieszczadach nadal drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu nadal obowiązuje drugi – w pięciostopniowej, rosnącej skali – stopień zagrożenia lawinowego. Dzisiaj rano termometry pokazywały od zera do dwóch stopni mrozu.

Jak zaznaczył ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Łukasz Derwich, umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje m.in. w masywach połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

W ocenie GOPR, umiarkowane zagrożenie lawinowe utrzymuje się głównie na stromych stokach o wystawach północnych i północno-wschodnich. Ze względu m.in. na wiejący w ostatnim czasie bardzo silny wiatr z kierunku północnego lokalnie zagrożone są również południowe zbocza.

„W bieszczadzkich dolinach leży od 5 do 15 cm śniegu. Z kolei w paśmie połonin występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna kształtująca się w przedziale od 20 do 100 cm. Grzbiety w wielu miejscach są oblodzone” – powiedział Łukasz Derwich.

Wybierający się w góry powinni pamiętać, że chodzenie szlakami wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl