fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ

Bieszczady: Gady zapadły w sen; niedźwiedzie wciąż aktywne

W Bieszczadach gady i nietoperze po pierwszych przymrozkach zapadły w zimowy sen. „Natomiast mimo połowy grudnia nadal aktywne są niedźwiedzie” – powiedział Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Jak zaznaczył, „nietoperze zimową hibernację rozpoczęły już na przełomie października i listopada w jaskiniach, szczelinach skalnych i dziuplach starych drzew”.

„Tak samo uczyniły gady, m.in. żmije zygzakowate. Najbliższych kilka miesięcy spędzą one pod ziemią” – zauważył rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Nadal – podkreślił Edward Marszałek – aktywność wykazują niektóre niedźwiedzie. Są już mocno otłuszczone, ale jeszcze gromadzą zapasy energetyczne przed zimowym spoczynkiem.

„Niedźwiedzie nigdy nie przesypiają całej zimy, ale w dłuższą drzemkę zapadają, gdy w górach leży ok. jednego metra śniegu, a termometry przez kilka dni pokazują temperatury znacznie poniżej zera” – mówił leśnik.

Zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach ich aktywność się mocno zmniejszyła.

„Choć w okolicach Wołkowyi i Polanek wciąż obserwowane są dwie niedźwiedzice wodzące dwójkę i trójkę tegorocznych młodych. Z kolei na terenie Nadleśnictwa Stuposiany w niedzielę pojawiły się tropy tylko dwóch niedźwiedzi; reszta prawdopodobnie już ułożyła się na spoczynek” – wyjaśnił Edward Marszałek.

W poprzednich latach – przypomniał – niedźwiedzie były aktywne prawie do końca grudnia.

„Niedźwiedzie zimę spędzają w gawrach. Tam również niedźwiedzice, zazwyczaj w styczniu, wydadzą na świat potomstwo” – dodał rzecznik.

Na Podkarpaciu bytuje ok. 200 niedźwiedzi brunatnych; najwięcej w Polsce. Są wszystkożerne, przez cały rok gromadzą zapasy na zimę. Ważą ok. 200 kg, żyją do 50 lat. Należą do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl