Bieszczady: w Lutowiskach kolejna edycja „Dnia Żubra”

Zawody drwali, prelekcje, wystawy, kiermasze rękodzieła artystycznego oraz festyn – takie atrakcje przewiduje 13. edycja „Dnia Żubra”, który w sobotę odbywa się w Lutowiskach w Bieszczadach. W gminie Lutowiska żyje połowa spośród 550 bieszczadzkich żubrów.

„Organizatorzy spodziewają się 5-6 tys. osób; m.in. leśników, drwali, przyrodników i turystów. +Dzień Żubra+ jest okazją do promocji bieszczadzkiej przyrody i dokonań leśników w jej ochronie” – powiedział PAP dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lutowiskach Marek Sokół.

Podkreślił, że „w jego trakcie spotykają się pasjonaci przyrody, dzięki którym wciąż możemy cieszyć się przebywaniem w jednym z najpiękniejszych, bogatych w faunę i florę zakątków Polski i Europy”.

Zaznaczył, że w gminie Lutowiska od przeszło pół wieku żubry „są ważnym i stałym elementem codziennego życia gminy i jej mieszkańców”.

„Ich powrót w Bieszczady, po dwóch stuleciach nieobecności, był zasługą leśników, myśliwych oraz miłośników przyrody. Organizując +Dzień Żubra+ staramy się wyeksponować ten fakt” – mówił Sokół.

Podczas tegorocznej imprezy zaplanowano m.in. zawody drwali, wystawę psów myśliwskich, blok edukacyjny poświęcony ochronie żubrów w Bieszczadach. Będą też występy zespołów regionalnych, kiermasz rękodzieła artystycznego i ludowego, degustacja jadła regionalnego, zabawy i konkursy edukacyjne dla dzieci i dorosłych.

Gmina Lutowiska jest jedną z największych obszarowo gmin w Polsce. Ma też najniższą gęstość zaludnienia w kraju; na jeden kilometr kwadratowy przypada tutaj niespełna 4,5 osoby. Na ponad 90 proc. jej powierzchni rosną lasy. Swoje siedziby na terenie gminy mają dwa nadleśnictwa.

W Bieszczadach żyje 551 żubrów, z czego prawie połowa w gminie Lutowiska.

W położonej na jej terenie wsi Muczne od kilku lat istnieje także zagroda aklimatyzacyjna dla tych zwierząt. Trafiają tam przedstawiciele tego gatunku z całej Europy. Są daleko spokrewnione z żyjącymi od ponad pół wieku miejscowymi żubrami. Po wypuszczeniu na wolność mają poprawić stan zdrowotny miejscowych stad.

Pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Aktualnie znajdują się one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

W Bieszczadach stoją dwa pomniki poświęcone żubrom; jeden z nich znajduje się w Pszczelinach w gminie Lutowiska.

Organizatorami „Dnia Żubra” są miejscowy samorząd oraz leśnicy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl