fot. flickr.com

Bieszczady: Nietoperze i gady śpią; niedźwiedzie ciągle aktywne

Bieszczadzkie gady i nietoperze po pierwszych przymrozkach zapadły już w zimowy sen. Zimowe miejsca odpoczynku znalazły też salamandry plamiste. „Nadal aktywne są niedźwiedzie” – powiedział w środę PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

„Podczas ostatnich chłodnych dni w zimowy sen zapadły m.in. salamandry plamiste, a jeszcze niedawno można je było spotkać w lasach Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Ten największy polski płaz ogoniasty zimę spędzi w głębi ziemi” – mówił Marszałek.

Podobnie uczyniły to już gady, a wśród nich m.in. żmije zygzakowate i wąż Eskulapa. Najbliższych kilka miesięcy spędzą one w hibernacji pod ziemią. Dopiero w kwietniu, kiedy będzie ciepło, wyjdą na powierzchnie.

Zimową hibernacje, głównie w jaskiniach, szczelinach skalnych i dziuplach starych drzew, rozpoczęły też nietoperze.

„Natomiast aktywne są niedźwiedzie, które są już mocno otłuszczone, ale nadal gromadzą zapasy energetyczne przed zimowym spoczynkiem” – zauważył rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Przypomniał, że „w zimową hibernację niedźwiedzie zapadają, gdy w górach leży co najmniej ok. jednego metra śniegu, a termometry przez kilka dni pokazują temperatury znacznie poniżej zera stopni”.

„W poprzednich latach były one aktywne prawie do końca grudnia. Niedźwiedzie zimę spędzają w gawrach. Tam również niedźwiedzice, zazwyczaj w styczniu, wydadzą na świat potomstwo” – zauważył leśnik.

Nowonarodzone niedźwiadki są mniejsze, niż ludzkie noworodki. Ważą ok. dwóch kilogramów i aż do wiosny będą przebywać w gawrach i żywić się mlekiem matki.

Na Podkarpaciu bytuje ok. 200 niedźwiedzi brunatnych; najwięcej w Polsce. Są wszystkożerne, przez cały rok gromadzą zapasy na zimę. Ważą ok. 200 kg, żyją do 50 lat. Należą do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

Rzecznik krośnieńskiej RDLP zwrócił także uwagę aktywność rysiów. W ostatnich dniach widywane były nawet na Pogórzu Dynowskim, w okolicach Królewskiej Góry.

„Natomiast nieopodal Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem w Bieszczadach sfotografowano na drodze rysicę z trzema młodymi. Te największe europejskie dzikie koty też intensywnie polują gromadząc zapasy tłuszczu na zimowa porę” – zauważył Marszałek.

PAP/RIRM

drukuj