fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski o zapowiedziach Polskiego Ładu: Każdy emeryt, który ma emeryturę niższą niż 2,5 tys. zł, nie zapłaci w ogóle podatku. Będzie zerowy podatek przy minimalnej emeryturze oraz pensji

Kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł ma swoje konsekwencje przede wszystkim dla najmniej zarabiających oraz dla emerytów. Oznacza to, że każdy emeryt, który ma emeryturę niższą niż 2,5 tys. zł, nie zapłaci w ogóle podatku. Będzie zerowy podatek przy minimalnej emeryturze oraz pensji na umowie o pracę. Nastąpi także zmiana progu podatkowego, który nie był zmieniany kilka bądź kilkanaście lat. Zmieni się on z 85 tys. zł na 120 tys. złotych. To są zmiany, które będą szczególnie zauważalne przez najmniej zarabiających czy otrzymujących najniższą emeryturę – mówił prof. dr hab. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Mówimy o programach, które w ciągu najbliższych trzech lat mogą przekroczyć 100 mld zł, podczas gdy roczne łączne wydatki inwestycyjne wszystkich samorządów to 50 mld złotych – mówił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do inwestycji planowanych w ramach Polskiego Ładu. [czytaj więcej]

https://twitter.com/PremierRP/status/1400046860442783744

W całej Polsce trwa prezentacja [Polskiego Ładu]. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że ma on zrekompensować deficyt III RP.

Należy zwrócić uwagę, że polityka gospodarcza początku okresu transformacji zmierzała do rozwiązania (jak ówcześni rządzący ocenili) głównych problemów polskiej gospodarki.

– Oceniono, iż największym problemem jest niska efektywność. Poprawę efektywności miała zapewnić zmiana struktury własnościowej i wówczas rozpoczęcie, a następnie przyspieszenie prywatyzacji polskiej gospodarki. Po drodze pojawił się jeszcze jeden mechanizm myślowy. Można powiedzieć, że przyjęto założenie, że w Polsce nie ma rodzimego kapitału albo jeśli jest, to jest on niewielki, dlatego nasza prywatyzacja była szczególnie przychylna dla inwestorów zagranicznych. I można powiedzieć, że w ten sposób w polskiej gospodarce nastąpiła zmiana struktury własnościowej. Były sytuacje, których zwykli ludzie nie byli w stanie zrozumieć, kiedy zagraniczni inwestorzy nabywali całkiem atrakcyjne polskie przedsiębiorstwa, w wielu wypadkach po to, żeby je wkrótce zamykać. Te, które nie były zamykane, funkcjonowały czasami dziwie słabo i wszystko jakby zaprzeczało tezie, iż kapitał nie ma narodowości i to było widoczne dla zwykłych ludzi, natomiast niekoniecznie chcieli to zauważać rządzący i taka polityka była kontynuowana – podkreślił gość audycji „Aktualności dnia”.

https://twitter.com/PremierRP/status/1404376069587755013

– Rządy Zjednoczonej Prawicy to zmieniły i chcą się z tym rozprawić, z dotychczasową polityką gospodarczą i stąd wiele nowych propozycji także w ramach Polskiego Ładu – dodał.

https://twitter.com/PremierRP/status/1403676341648728064

Wszelkie zapowiedzi Polskiego Ładu są remedium na koronakryzys, w którym znaleźliśmy się po pandemii koronawirusa.

W Polskim Ładzie pierwszy obszar zmian to podatki. Wiemy, że nastąpi podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych, kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, zapowiedziane są korzyści dla rodzin, a także dla emerytów.

– Zmiany systemu podatkowego w dotychczasowych zapowiedziach są bardzo daleko idące. Na zmiany składają się propozycje, które pojawiały się już od wielu lat, one pojawiały się także w propozycjach opozycji, jak np. zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania i to zwiększenie następuje w sposób bardzo istotny. Kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł ma swoje konsekwencje przede wszystkim dla najmniej zarabiających oraz dla emerytów. Oznacza to, że każdy emeryt, który ma emeryturę niższą niż 2,5 tys. zł, nie zapłaci w ogóle podatku. Będzie zerowy podatek przy minimalnej emeryturze oraz pensji na umowie o pracę. Nastąpi także zmiana progu podatkowego, który nie był zmieniany kilka bądź kilkanaście lat. Zmieni się on z 85 tys. zł na 120 tys. złotych. To są zmiany, które będą szczególnie zauważalne przez najmniej zarabiających czy otrzymujących najniższą emeryturę – zaznaczył gość Radia Maryja.

Ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku zauważył, że pojawia się nowe rozwiązanie, którym jest „brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku”.

– Będzie to oznaczało, że składkę zdrowotną będą płacili wszyscy i tak naprawdę największą zapłacą ci, którzy zarabiają najwięcej. [zobacz więcej] Mechanizm związany ze składką zdrowotną będzie oznaczał tyle, że dla najlepiej zarabiających zmiany systemu podatkowego wraz ze składką zdrowotną będą oznaczały pogorszenie sytuacji. Ci najbogatsi w największym stopniu dołożą się do pieniędzy na służbę zdrowia. W ramach Polskiego Ładu zostało zapowiedziane dojście do 7 proc. PKB na zdrowie https://www.radiomaryja.pl/informacje/w-kraska-dodatkowe-srodki-na-ochrone-zdrowia-chcemy-obudowac-ustawami/. To jest kolejny bardzo duży zastrzyk pieniędzy dla polskiej służby zdrowia – wskazał prof. dr hab. Henryk Wnorowski.     

https://twitter.com/PremierRP/status/1406896608034361344

Polski Ład zakłada także nowe i łatwiejsze rozwiązania dla przedsiębiorców, ulgi dla inwestorów, ulgi na rozwój firm, ulgi na innowacje oraz dofinansowania na nowe technologie.

https://twitter.com/BGK_pl/status/1406898758684712960

Poprzez Polski Ład do końca tej dekady Polska chce dogonić unijną średnią, jeśli chodzi o realny dochód na głowę – zapowiedział Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w Wysokim Mazowieckiem w województwie podlaskim. [więcej]

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z udziałem prof. dr. hab. Henryka Wnorowskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj