[TYLKO U NAS] Poseł B. Wróblewski: Można poważnie rozważyć kwestię zbadania Konwencji Stambulskiej przez TK

Są różne możliwości, aby wyjaśnić wątpliwości związane z Konwencją Stambulską. Rzeczywiście można poważnie rozważyć kwestię zbadania tej umowy międzynarodowej przez Trybunał Konstytucyjny. Sprawa jest naprawdę ważna, wpływa na to, jaki będziemy mieli porządek kulturowy i cywilizacyjny w Polsce – podkreślił dr Bartłomiej Wróblewski, poseł i konstytucjonalista, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Genderowa Konwencja Stambulska powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego. Zbadanie jej zgodności z konstytucją mogłoby być sposobem na wyeliminowanie umowy z polskiego prawa – czytamy w dzisiejszym „Naszym Dzienniku”. Takie rozwiązanie zabezpieczyłoby Polskę na wypadek przejęcia władzy przez środowiska lewicowe. [czytaj więcej] 

Poseł Bartłomiej Wróblewski zwrócił uwagę, iż Konwencja Stambulska zawiera dwa rodzaje postanowień.

– Z jednej strony są to postanowienia, które nie budzą wątpliwości, dotyczą kwestii zwalczania przemocy w rodzinie, przede wszystkim w stosunku do kobiet. Te postulaty są realizowane również w polskim prawie poprzez odpowiednie przepisy prawa karnego. Natomiast jest także drugi wymiar tej Konwencji, który jest mocno kontrowersyjny, mocno ideologiczny. Konwencja realizuje postulaty ideologii gender i skrajnego feminizmu. To jest ten element, co do którego wiele osób ma wątpliwości, ja także te wątpliwości podzielam – mówił ekspert ds. prawa międzynarodowego.

Środowiska prawicowe, jak chociażby Prawica Rzeczypospolitej, apelują, że należy wypowiedzieć Konwencję Stambulską. Z kolei Bartłomiej Wróblewski sugeruje, że jeszcze inna droga prowadzi do rozwiązania umowy międzynarodowej.

– W przypadku wszystkich umów międzynarodowych są dwie możliwości. Państwo może wypowiedzieć każdą umowę międzynarodową. To jest istota tych umów – państwa podejmują pewne zobowiązania, ale mogą także z nich rezygnować. Natomiast inną możliwością jest skierowanie umowy do Trybunału Konstytucyjnego (…). Gdy rządzi prawica, można tak interpretować Konwencję Stambulską, że jakiejś specjalnej szkody ona nie przynosi, natomiast jest również możliwość takiego odczytania tej Konwencji, która wpływałaby już na porządek konstytucyjny, na kwestie edukacji, wychowania w państwach członkowskich, więc ostatecznie nie jest to sprawa bez znaczenia. Bez wątpienia konieczny jest roztropny namysł nad tą kwestią – wskazał polityk.

Trybunał Konstytucyjny w różny sposób może się odnieść do tej sprawy, ale jest duża szansa, że zostałyby wyjaśnione wątpliwości – podkreślił konstytucjonalista.

– Sprawa jest naprawdę ważna. Nie jest to jeden ze sporów, które są toczone w Polsce i innych krajach na zasadzie, że „dzisiaj są, a jutro już ich nie ma”. Ta kwestia rzeczywiście wpływa na to, jaki będziemy mieli porządek kulturowy i cywilizacyjny w Polsce. Są różne możliwości, aby wyjaśnić wątpliwości związane z Konwencją Stambulską i rzeczywiście można poważnie rozważyć kwestię zbadania tej umowy przez Trybunał Konstytucyjny – zaznaczył rozmówca Radia Maryja. 

Cała rozmowa z posłem Bartłomiejem Wróblewskim dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl