fot. PAP/Tomasz Gzell

Senatorowie w czwartek zajmą się kwestią wyboru nowego RPO

Senat jutro zajmie się wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatem przegłosowanym w Sejmie jest Bartłomiej Wróblewski.

Wciąż nie ma pewności, czy wybrany przez Sejm kandydat uzyska poparcie Izby Wyższej, gdzie większość ma opozycja. Politolog Mateusz Schmidt podkreślił, że w tej sprawie może wiele się wydarzyć.

– Na pewno ostatnie wydarzenia polityczne związane z przyjęciem Funduszu Odbudowy w Sejmie pokazały nam, że PiS w niektórych kluczowych dla Polski sprawach może liczyć na cichą współpracę ze strony niektórych środowisk opozycyjnych – dodał.

Jednak nie ma pewności, czy do podobnego porozumienia dojdzie w sprawie wyboru kandydata Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika. Wiele zależy od jutrzejszego wysłuchania kandydata  w Senacie. Lewica jest przeciw.

Mała to jest szansa, żeby to się zmieniło – powiedział Wojciech Konieczny, senator Lewicy.

SLD nie jest w stanie zaakceptować stanowiska Bartłomieja Wróblewskiego ws. pełnej ochrony życia. Kandydata rekomendowanego przez Sejm nie akceptuje klub Koalicji Obywatelskiej, który zażądał jego rezygnacji. Przeciw zagłosuje również senator ruchu Szymona Hołowni Jacek Bury.

– Będę przeciwny, pomimo że szanuję dorobek pana Wróblewskiego w jego dziedzinach, którymi się zajmuje, aczkolwiek w tym przypadku – moim zdaniem – on nie jest dobrym kandydatem – stwierdził Jacek Bury.   

Oprócz poparcia Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski potrzebuje trzech dodatkowych głosów. Poseł liczy, że kilku senatorów się wyłamie i zakończy pat związany z wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Jeśli zostanę wybrany, będę dbał o wolności i prawa wszystkich Polaków, wszystkie grupy praw człowieka i praw obywatela, tak żeby nikt w Polsce nie miał poczucia, że jego prawa nie są przez rzecznika zauważane – podkreślił kandydat na RPO.

Nie wiadomo, jak zagłosują poszczególni senatorowie niezależni. Politycy Prawa i Sprawiedliwości apelują o poparcie kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego.

– Apelujemy do senatorów z każdej strony, żeby poprzeć takiego kandydata – mówił Marek Martynowski, senator PiS.

Media donoszą, że Prawo i Sprawiedliwość zabiega szczególnie o poparcie senator Lidię Staroń. W sytuacji, gdyby Bartłomiej Wróblewski nie uzyskał większości, miałaby zostać kolejnym kandydatem.

– Jeżeli pani senator Lidia Staroń będzie następnym kandydatem (na RPO – red.), zostanie potraktowana tak samo jak wszyscy inni – oświadczył Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Bartłomiej Wróblewski to właściwa osoba do pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich. Był inicjatorem wniosków do Trybunału Konstytucyjnego, które zapewniły większą ochronę życia w Polsce – przypominała Magdalena Guziak – Nowak.

– Myślę, że pokazał, co jest w funkcji RPO fundamentalną sprawą, najważniejszą, że będzie miał szansę być rzecznikiem wszystkich Polaków, także tych nienarodzonych – dodała.

Kadencja dotychczasowego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła we wrześniu ubiegłego roku. Mimo to nadal pełni on obowiązki. Trybunał Konstytucyjny uznał, że to niezgodne z konstytucją i podjął decyzję, że Adam Bodnar musi zwolnić stanowisko do 15 lipca.

 

TV Trwam News

drukuj