fot. PAP/Tomasz Gzell

Senat zajmie się kwestią Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych

Senat na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zdecyduje o wyrażeniu zgody na ratyfikację umowy o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

Nowa chińska inicjatywa ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, takich jak Bank Światowy czy MFW. Ponadto ma być swoistego rodzaju motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.

Umowę o utworzeniu banku podpisało 57 państw. Polska jest jednym z założycieli instytucji.

Senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, mówi, że udział Polski w projekcie poprawi bilans handlowy Polski z Chinami.

– To jest nowy projekt, do którego Polska przystąpiła. Jest jednym z krajów założycieli tego banku, co daje nam możliwość także uczestnictwa we władzach tego banku w ramach grupy państw europejskich, które współuczestniczą w tym przedsięwzięciu. To jest duży projekt, który ma za zadanie przede wszystkim finansowanie tzw. jedwabnego szlaku, czyli nici komunikacyjnej z Azji centralnej, z Chin, do Europy. Suchy port lądowy w Małaszewiczach będzie jednym z beneficjentów tego projektu. Finasowania budowy nowego jedwabnego szlaku podejmie się azjatycki bank – powiedział Grzegorz Bierecki.

Bank ma prowadzić działalność operacyjną nie tylko w Chinach, ale w całym regionie, który obejmuje m.in. Azję Centralną, w tym Kazachstan, Mongolię, Tadżykistan, jak też inne obszary byłego Związku Radzieckiego – Azerbejdżan i Gruzję.

RIRM

drukuj