MZ skierowało do konsultacji projekt dot. POZ dla nieubezpieczonych

Ministerstwo Zdrowia chce, aby każdy miał zagwarantowany dostęp do bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi głównie o osoby nieubezpieczone. Do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Autorzy projektu podkreślają, że mniejszy jest koszt świadczenia dla osoby nieuprawnionej niż koszt weryfikowania prawa do świadczenia. Ponadto wskazują na ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, których można zapobiec.

Europoseł Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, pozytywnie ocenia działania Ministerstwa Zdrowia.

– Jest to krok, który nie tylko zaspokaja jakby poczucie społeczne, ale również oczekiwanie obywateli w stosunku do państwa, jest również zgodny z konstytucją. Konstytucja mówi: – Każdy Polak ma prawo do opieki zdrowotnej, niezależnie od jego sytuacji materialnej – to znaczy, że czy płaci składki czy nie płaci – To jest dobry kierunek. Sądzę, że te rozwiązania będą pierwszym krokiem do uproszczenia, również ogromnie ciążącej na lekarzach, na poradniach, obowiązku weryfikacji ubezpieczalni o tym czy ubezpieczony płaci? – mówi europoseł Bolesław Piecha.

Według różnych szacunków w całym kraju nieubezpieczonych może być od 1,5 do 2,5 mln osób.

                                                                                                       RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl