Senat będzie debatował ws. zmian w przepisach transportowych

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce wydłużyć obowiązywanie dotychczasowych przepisów transportowych. Projektem w tej sprawie ma się zająć Senat. Celem zmian jest odsunięcie wejścia w życie przygotowanej przez PO-PSL noweli ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Zgodnie z nowelą prawo do rekompensaty z tytułu ulg mieliby tylko publiczni operatorzy transportu oraz ci, których samorządy ujmą w planach transportowych.

W związku z tym od Nowego Roku, m.in. uczniowie, studenci czy niepełnosprawni mogliby stracić ulgi. Przepisy powinny wejść w życie od 1 stycznia.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podkreśla, że ustawa wymaga bardzo dużych zmian.

– Gdy przejęliśmy władzę, od razu rozpoczęliśmy pracę nad zmianą tej ustawy, natomiast wymaga ona bardzo głębokiego namysłu. Zapadła decyzja, aby przedłużyć czas wejścia w życie tej ustawy i zyskać rok, w którym dopracujemy takie rozwiązanie tej ustawy, aby mogła ona przede wszystkim służyć pasażerom. Nie będzie żadnych zmian dotyczących dostępów do ulg, biletów ulgowych, a więc proszę nie zwracać uwagi na różne doniesienia prasowe, mówiące o tym, że taka czy inna grupa społeczna będzie pozbawiona ulg na przewozy środkami transportu publicznego. To jest absolutną nieprawdą. Wszyscy spokojnie niech jeżdżą, niech korzystają z tych przywilejów, z tych ulg, które im się należą – mówi wiceminister Jerzy Szmit.    

Wydłużeniem okresu vacatio legis ustawy o publicznym transporcie drogowym Senat ma się zająć w czwartek.

RIRM

 

drukuj