fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] B. Wróblewski: Komisja ds. pedofilii będzie zajmowała się wszystkimi przypadkami – bez znaczenia, w jakiej grupie społecznej wystąpiły

Komisja ds. pedofilii będzie się zajmowała wszystkimi przypadkami – bez znaczenia, w jakiej grupie społecznej wystąpiły. Oczywiście komisja także będzie zajmowała się przypadkami nadużyć, jeśli doszło do nich w Kościele katolickim. Nie ma żadnego różnicowania – mówił Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dr hab. Błażej Kmieciak został w piątek wybrany na przewodniczącego państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii. „Będziemy walczyć o to, żeby osoby, które dokonały tej zbrodni, jaką jest czyn pedofilski, poniosły odpowiedzialność karną, na którą zasługują” – zapewnił. [czytaj więcej]

Gość audycji „Aktualności dnia” wskazał, że powszechnie komisja ds. wyjaśniania przypadków pedofilii nosi nazwę: Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. [więcej]

– Komisja ds. pedofilii została powołana na podstawie Ustawy z 7 sierpnia 2019 roku. Natomiast wybór członków komisji nastąpił w kilku ostatnich miesiącach od maja do chwili obecnej. Przewodniczącym został pan prof. Błażej Kmieciak. Zadania komisji to: wydawanie postanowień o wpisie do rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, powiadamianie o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii, identyfikowanie zaniedbań i zaniechań w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych i prowadzenie działalności prewencyjnej i edukacyjnej. Komisja ma zająć się zdarzeniami w różnych podmiotach państwowych i prywatnych, także we wspólnotach religijnych – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Polityk zaznaczył, że „do przestępstw na tle seksualnym dochodzi we wszystkich grupach społecznych, we wszystkich grupach wiekowych, we wszystkich państwach, w różnych instytucjach, organizacjach i wspólnotach religijnych”.

– Zadaniem komisji jest zajmowanie się wszystkimi przypadkami. W żaden sposób przypadkami ograniczonymi do jednej wspólnoty religijnej. Wiemy, że mamy obiektywnie problem ujawnianych przestępstw – w większym stopniu niż było to wcześniej – przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletnich, ale wiemy, że dzieje się to w różnych grupach społecznych. Jest oczywiste, że Lewica próbuje tę sprawę zawęzić, skoncentrować na Kościele katolickim. Jest to związane ze znaną niechęcią dużej części Lewicy do Kościoła, do naszej tradycji i każda przyczyna jest dobra, żeby atakować Kościół. Komisja będzie zajmowała się wszystkimi przypadkami, bez znaczenia jest to, w jakiej grupie społecznej one wystąpiły. Oczywiście komisja także będzie zajmowała się przypadkami nadużyć, jeśli doszło do nich w Kościele katolickim. Nie ma żadnego różnicowania. Każdy przypadek będzie rozpatrywany z należytą starannością, bo sprawa jest ważna i przestępstwa budzą odrazę – wskazał poseł PiS.  

Gość Radia Maryja podkreślił, że obowiązuje ogólne hasło: zero tolerancji dla przestępstw na tle seksualnym.

– Część członków to osoby znane ze starań w działalności związanej z dziećmi, starań na rzecz dzieci. Nie można powiedzieć, że są to osoby zupełnie nieznane. (…) Pan prof. Błażej Kmieciak, który został szefem komisji jest osobą rozpoznawaną w środowiskach zajmujących się dziećmi, rodziną. Jest on pedagogiem, socjologiem, dr. hab. w zakresie nauk prawnych, nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jest (prof. Błażej Kmieciak – red.) autorem bardzo wielu publikacji w języku polskim, ale także w innych językach. Jest osobą bardzo dobrze przygotowaną. Jest to były rzecznik praw pacjenta szpitala psychiatrycznego. Ma także bardzo szerokie doświadczenie praktyczne w dziedzinie mediacji. Poza publikacjami naukowymi publikował w bardzo wielu czasopismach, dziennikach, w tygodnikach w: >>Rzeczpospolitej<<, >>Idziemy<<, >>Gościu Niedzielnym<<, >>Przewodniku Katolickim<<, >>Tygodniku Solidarność<<, >>Do Rzeczy<<. Jest to osoba wszechstronnie przygotowana – podsumował Bartłomiej Wróblewski.

Całą rozmowę z udziałem Bartłomieja Wróblewskiego z piątkowej audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj