fot. flickr.com

„Nasz Dziennik”: Konwencja stambulska powinna zostać zbadana przez TK

Genderowa konwencja stambulska powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego. Zbadanie jej zgodności z konstytucją mogłoby być sposobem na wyeliminowanie umowy z polskiego prawa – czytamy w dzisiejszym „Naszym Dzienniku”. Takie rozwiązanie zabezpieczyłoby Polskę na wypadek przejęcia władzy przez środowiska lewicowe – napisała gazeta.

W sytuacji kiedy Trybunał Konstytucyjny stwierdzi, że konwencja narusza ustawę zasadniczą, orzeczenie będzie niepodważalne. Tym samym międzynarodowa umowa przestanie obowiązywać. Taka ścieżka to najprostsza i najszybsza z procedur krajowych.

Do sprawy odniósł się poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, specjalista od prawa międzynarodowego.  Jak wskazał, badanie umów międzynarodowych formalnie jest możliwe, ale rzadko praktykowane.

– Z punktu widzenia prawa oczywiście istnieje możliwość badania umów międzynarodowych z konstytucją – o tym stanowi artykuł 188 w punkcie 1. Oczywiście decyzja o tym, czy takie badanie przeprowadzać, jest poważną decyzją – jest to bowiem związane z kwestiami stosunków międzynarodowych. Jest to więc taki sposób badania zgodności z konstytucją, który jest przewidziany przez prawo, ale w praktyce dochodzi do niego stosunkowo rzadko – powiedział poseł Bartłomiej Wróblewski.

Konwencja stambulska mówi o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.  Pod tym płaszczykiem przemyca do systemu prawnego ideologię gender. Konwencję podpisał rząd Donalda Tuska w grudniu 2012 roku.

O wypowiedzenie konwencji wielokrotnie apelowały środowiska prawicowe. Kilka dni temu pismo w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wystosowała Prawica Rzeczpospolitej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl