[TYLKO U NAS] P. Sałek: Istnieje obawa, że jeśli leśnictwo będzie w dziale rolnictwa, to Lasy Państwowe mogłyby być traktowane jako obszar czysto gospodarczy

Od blisko 30 lat lasy w Polsce są związane z ochroną przyrody. Polski model wielofunkcyjnego leśnictwa spełnia wiele założeń i funkcji gospodarczych, turystycznych oraz związanych z ochroną przyrody. Polski model leśnictwa jest ewenementem na skalę europejską. Istnieje obawa, że jeśli leśnictwo będzie w dziale rolnictwa, to Lasy Państwowe mogłyby być traktowane jako obszar czysto gospodarczy – oznajmił Paweł Sałek, doradca prezydenta RP, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Wątpliwości budziła m.in. kwestia przeniesienia leśnictwa z resortu środowiska pod nadzór ministra rolnictwa. [czytaj więcej]

– Prezydent zgłaszał zastrzeżenia, które już wcześniej artykułował, ponieważ sprawa była dyskutowana już od połowy listopada. Jest to element związany z wydzieleniem działu łowiectwa i leśnictwa jako odrębny dział administracji rządowej. Dzisiaj zakres tych prac jest w dziale środowiska. To wydzielenie w konsekwencji miało doprowadzić do tego, że Lasy Państwowe, czyli dział leśnictwa, który by powstał, miałyby znajdować się w ministerstwie rolnictwa. Prezydent miał wątpliwości co do tego pomysłu – oznajmił Paweł Sałek.

Doradca prezydenta zaznaczył, że Lasy Państwowe w Polsce są bezpośrednio związane z ochroną przyrody.

– Od blisko 30 lat, kiedy funkcjonuje ustawa o lasach, lasy w Polsce są związane z ochroną przyrody. Polski model wielofunkcyjnego leśnictwa spełnia wiele założeń i funkcji gospodarczych, turystycznych oraz związanych z ochroną przyrody. (…) Takiego modelu nie ma w całej Europie. To jest model, który został stworzony przez blisko sto lat funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, więc ten element wzbudził wątpliwości prezydenta. (…) Istnieje obawa, że jeśli leśnictwo będzie w dziale rolnictwa, to Lasy Państwowe mogłyby być traktowane jako obszar czysto gospodarczy – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Paweł Sałek zwrócił uwagę, że Lasy Państwowe wzbudzają ogromne zainteresowanie osób czy instytucji, które mają różnego rodzaju pomysły na reformowanie polskich lasów.

– Z racji tego, czym są lasy, jakie są lasy i jaki majątek mają zgromadzony, wzbudzane są namiętności związane z finansami. To jest naturalne, że pewne kręgi próbują na siłę reformować to, co funkcjonuje w Polsce od stu lat, co jest związane z polskim modelem łowiectwa, gospodarki leśnej i wielofunkcyjnej. Jest presja, robiona również w układzie medialnym, związana z tym, że (…) trzeba pokazywać, że tam się źle dzieje, że trzeba dokonywać reform i usprawnień, natomiast polski model leśnictwa jest ewenementem na skalę europejską. Lasy są samofinansujące się, dokładają potężne pieniądze do parków narodowych czy małych społeczności, pilnują polskiej ochrony przyrody, dbają o żyjące gatunki – wskazywał doradca prezydenta.

 – Ci, co utracili walory przyrodnicze – np. w Europie Zachodniej – przychodzą do naszego kraju i pouczają nas, twierdząc, że my źle chronimy przyrodę; że polski model leśnictwa, który jest samowystarczalny i opierający się na wieloletnich planach, jest niewłaściwy – dodał.

Polityk wskazał na trzy obszary, które – jego zdaniem – mogą mieć wpływ na kształt polskich lasów w najbliższej przyszłości.

– Mamy obszar ludzi wielkiego serca i pozarządowych organizacji ekologicznych, które wywierają pewną presję na Lasy Państwowe. Mamy obszar legislacji Unii Europejskiej, która po zakończeniu polityki klimatycznej i osiągnięcia pewnych sukcesów na tym polu zaczyna interesować się ochroną przyrody i wprowadzaniem pewnych zapisów legislacyjnych, jakie wprost będą dotyczyć Lasów Państwowych w Polsce. Jest też grupa osób w naszym kraju, którym model funkcjonowania polskich lasów, polski model ochrony przyrody z różnych przyczyn nie pasuje. To są trzy obszary – trzeba to jasno powiedzieć – które mogą w najbliższym czasie wpływać w sposób bezpośredni, także negatywny, na funkcjonowanie tego, co mamy. Jedna trzecia powierzchni kraju to są lasy – podkreślał rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z Pawłem Sałkiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl