fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR o śp. Janie Kobylańskim: Był wielkim działaczem patriotycznym, bardzo mocno związanym z Kościołem

Jan Kobylański był wielkim działaczem patriotycznym, bardzo mocno związanym z Kościołem. Założył organizację Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej, bardzo mu zależało na Polsce. Pamiętam, jak kiedyś go zapytałem: „Panie Prezesie, dlaczego Pan tak kocha Polskę?” – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR w środowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie Radia Maryja.

Jan Kobylański był pomysłodawcą i wieloletnim prezesem Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej. W lipcu skończyłby 96 lat.

Jan Kobylański urodził się 21 lipca 1923 w Równem. Był przedsiębiorcą i dyplomatą. Od lat mieszkał w Urugwaju. W 1993 roku z jego inicjatywy powołano do życia Unię Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej, która zrzeszała niezależne organizacje polonijne z tamtego rejonu. Organizacja zakończyła swoją działalność w 2016 roku.

Jan Kobylański za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP.

Jana Kobylańskiego wspominał na antenie Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Jan Kobylański był wielkim działaczem patriotycznym, bardzo mocno związanym z Kościołem. Założył organizację Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej, bardzo mu zależało na Polsce. Pamiętam, jak kiedyś go zapytałem: „Panie Prezesie, dlaczego Pan tak kocha Polskę?” Mając 18 lat został schwytany przez Niemców i osadzony przez gestapo na alei Szucha, i trafił do Oświęcimia. Był łącznie w 6 obozach koncentracyjnych, pokazał mi nawet swój wytatuowany na ramieniu numer – mówił duchowny.

Janowi Kobylańskiemu odbierano dobre imię w Polsce – podkreślił dyrektor Radia Maryja.

– Pytałem go: „Dlaczego Pan tak kocha Polskę, skoro przez wrogów jest ona skazana na zagładę i niebyt?” Powiedział mi wówczas „Ja nie chce tego słyszeć. Wiem, ale tego nie chcę słyszeć. Ja wyniosłem to z domu i harcerstwa”. Jan Kobylański urodził się na Wołyniu, w lipcu skończyłby 96 lat. W swojej działalności był niezależny od wszelkich środków – zaakcentował o. dr Tadeusz Rydzyk CssR.

RIRM

drukuj