fot. PAP/Andrzej Grygiel

M. Dworczyk: J. Kaczyński zawsze ma jedną twarz; twarz polityka zabiegającego o sprawy ważne dla Polski

Jarosław Kaczyński zawsze ma jedną twarz i jest to twarz polityka, który zabiega z dużą determinacją o sprawy ważne dla Polski – tak szef kancelarii premiera Michał Dworczyk odniósł się do spotu Platformy Obywatelskiej, krytykującego lidera PiS.

Spot opublikowano na profilu Platformy Obywatelskiej na Facebooku w środę. Niespełna minutowy materiał rozpoczyna deklaracja Jarosława Kaczyńskiego z niedawnej konwencji PiS we Wrocławiu: „My nie dzielimy Polaków na tych lepszych i gorszych”. Następnie słowa te zostają zderzone z wypowiedziami lidera PiS z przeszłości, w których nie szczędził ostrych słów swym oponentom politycznym.

Przypomniano m.in. słynne frazy: „My jesteśmy tu, gdzie wtedy, oni tam, gdzie stało ZOMO”; „My jesteśmy panami, w przeciwieństwie do niektórych innych”; „Nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich”; „Jesteście kanaliami”. W spocie padają ponadto słowa o „gorszym sorcie”, „aferzystach i gangsterach”, a także „komunistach i złodziejach”.

„Udaje świętego, bo idą wybory, nie daj się oszukać. Przed nami wielki wybór” – słyszymy pod koniec materiału PO. Końcową frazę ilustruje logo Koalicji Europejskiej i hasło „#Wielkiwybór”.

O ten spot pytany był w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w programie „Tłit” wp.pl.

„Kampania rządzi się swoimi prawami, język jest bardziej wyrazisty, bardziej krwisty. Powinniśmy starać się – przynajmniej ja tak uważam, nasza formacja polityczna tak uważa – mimo tej krwistości i temperatury dyskutować o programach. Choć z tym jest rzeczywiście trudno, bo tego programu PO cały czas nie widać” – ocenił polityk.

Zdaniem Michała Dworczyka Koalicja Europejska – którą PO tworzy razem z PSL, SLD, Nowoczesną i Zielonymi – jest podzielona zarówno w kwestiach programowych, jak i światopoglądowych, dlatego – w jego ocenie – koalicji będzie bardzo trudno przedstawić spójny program wyborczy.

Michał Dworczyk pytany, którą twarz w kampanii wyborczej będzie miał Jarosław Kaczyński – straszącą czy łagodną, odpowiedział, że „Jarosław Kaczyński zawsze ma jedną twarz”.

„Jest to twarz polityka, który zabiega z dużą determinacją o sprawy ważne dla Polski, niezależnie czy na forum międzynarodowym, czy na arenie wewnętrznej krajowej, tutaj nic się nie zmieni” – oświadczył szef kancelarii premiera.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w 13 okręgach wyborczych. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

PAP/RIRM

drukuj