fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] O. dr T. Rydzyk CSsR o WSKSiM: Chodzi nam nie tylko o to, by ludzie byli wykształceni, ale aby również mieli wpływ na społeczeństwo

Mieliśmy w zamiarze, aby najpierw była to [WSKSiM – red.] szkoła elitarna.  Nie tylko chodzi nam o to, żeby ci ludzie, byli wykształceni, ale żeby oni kształcili innych, żeby oni mieli wpływ na społeczeństwo, na naród, na właściwy rozwój, aby zyskali zawód – mówił w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dyrektor toruńskiej rozgłośni o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej powstała po to, żeby młodzi ludzie mogli służyć innym w myśl zasad chrześcijańskich – tłumaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Dlaczego założyliśmy Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej? Po pierwsze: kultura. Dlaczego słowo „kultura”? Pochodzi od słowa colere, czyli z łaciny „uprawiam”: uprawiam samego siebie, uprawiam swoją osobowość, swój charakter, swój intelekt, swojego ducha. Chodzi o to, żeby pomóc ludziom stawać się wielkimi, takimi, aby służyli w sposób odpowiedzialny innym ludziom, narodowi, w myśl cywilizacji chrześcijańskiej – wskazywał gość „Aktualności dnia”.

Początkowo chcieliśmy, aby była to elitarna uczelnia, która kształci ludzi, którzy będą również kształcić innych – wyjaśnił rektor-założyciel WSKSiM.

– Mieliśmy w zamiarze, aby najpierw była to szkoła elitarna, nie masowa, wyższa szkoła, uniwersytet. (…) Są różne możliwości. Nie tylko chodzi nam o to, żeby ci ludzie, byli wykształceni, ale żeby oni kształcili innych, żeby oni mieli wpływ na społeczeństwo, na naród, na właściwy rozwój, aby zyskali zawód i dlatego są (…) nie tylko wykłady, nie tylko zajęcia z dobrą profesurą, z dobrymi fachowcami, ale równocześnie ludźmi, którzy mają właściwą hierarchię wartości, nie są marksistami – akcentował redemptorysta.

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR podkreślił, że WSKSiM może pochwalić się wysokimi ocenami poziomu nauczania, wystawionymi przez Państwową Komisję Akredytacyjną.

– Nasza uczelnia ma naprawdę bardzo wysokie oceny wystawione przez  Państwową Komisję Akredytacyjną. Ostatnio na przykład była oceniana informatyka – bardzo wysoka ocena, możemy powiedzieć, że na pięć plus. To jest dużo. (…) Dziennikarstwo – mamy najwyższą ocenę, wyróżnienie – zauważył gość „Aktualności dnia”.

Toruńska uczelnia oferuje nie tylko studia licencjackie i magisterskie, ale również kształcenie podyplomowe w wielu specjalnościach – zwrócił uwagę Dyrektor Radia Maryja.

– Mamy też wiele studiów podyplomowych, różne specjalności: dziennikarstwo, fundusze unijne – pozyskiwanie i zarządzanie, grafika komputerowa, polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie, polityka ochrony środowiska – kompensacja przyrodnicza, relacje międzynarodowe i dyplomacja, retoryka i komunikacja społeczna, rzecznik prasowy – powiedział rektor-założyciel WSKSiM.

WSKSiM organizuje także wiele sympozjów i konferencji, w których biorą udział goście z całego świata – zaznaczył O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– U nas też są bardzo ciekawe różne sympozja, konferencje, powiedziałbym, że z najwyższej półki, również międzynarodowe. Współpracujemy z ponad 30 wyższymi uczelniami, uniwersytetami ze świata. Jeżeli młodzież chce, to wychodzi na tym bardzo dobrze – podkreślił Dyrektor Radia Maryja.

Całość rozmowy z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj