fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. M. Gróbarczyk o problemie suszy: Działania podjęte przez ministerstwo mają służyć poprawieniu sytuacji przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa żywieniowego w Polsce, a więc inwestycji rolniczych

Styczeń był najsuchszym miesiącem w historii pomiarów. Jeszcze gorszą sytuację spowodował brak pokrywy śnieżnej, a więc zanik wód, które na tę okoliczność powstawały. 50 proc. wodowskazów na polskich rzekach wskazują niski stan wody. Weszliśmy w okres bardzo dużej suszy. Działania podjęte przez ministerstwo mają służyć poprawieniu sytuacji przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa żywieniowego w Polsce, a więc inwestycji rolniczych – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Dane dotyczące m.in. wilgotności ściółki w polskich lasach świadczą, że tak suchego kwietnia od wielu lat nie było. Ministerstwo gospodarki morskiej przygotowało specustawę suszową. W tym kontekście minister Marek Gróbarczyk dodał, że „od 150 lat nie było tak ciepłej zimy”.

– Styczeń był najsuchszym miesiącem w historii pomiarów. Jeszcze gorszą sytuację spowodował brak pokrywy śnieżnej, a więc zanik wód, które na tę okoliczność powstawały. 50 proc. wodowskazów na polskich rzekach wskazują niski stan wody. Weszliśmy w okres bardzo dużej suszy. Tym gorzej, że do końca kwietnia nie przewidujemy znaczących opadów. W związku z tym, działania podjęte przez ministerstwo mają służyć poprawieniu sytuacji przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa żywieniowego w Polsce, a więc inwestycji rolniczych – zaznaczył polityk.

Gość Radia Maryja wyjaśnił, że „program, który został opracowany, składa się z trzech części: krótko-, średnio- i długookresowej”.

– Pierwszy został uruchomiony na kwotę blisko 550 mln zł, z czego 160 mln przygotowujemy na inwestycje, które już się rozpoczynają. Celem jest przede wszystkim inwestycja w zakresie tzw. retencji korytowej, czyli budowa lub modernizacja zastawek, jazów oraz urządzeń przepływowych na rowach melioracyjnych, dopływach rzek, przede wszystkim na obszarach rolniczych. Mamy nadzieję, że dzięki temu zwiększy się poziom wody na ok. 30 tys. ha, a wprowadzenie tej wody w obieg spowoduje polepszenie sytuacji na ok 300 tys. ha, podnosząc dziesięciokrotnie oddziaływanie – powiedział.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do Polaków o racjonalne gospodarowanie wodą. Minister Marek Gróbarczyk zaznaczył, że „woda jest podstawą funkcjonowania całej gospodarki”.

– Wszelkie podejmowane działania mają na celu racjonalne gospodarowanie tym dobrem. (…) Każdy Polak może przyczynić się do tego, aby gospodarka była racjonalna, poprzez oszczędzanie wody. Polsce nie grozi brak dostaw wody do domów. Ujęcia wody znajdują się w dobrej kondycji – oświadczył gość „Aktualności dnia”.

Na pytanie o przekop Mierzei Wiślanej, polityk odpowiedział, że „ta inwestycja nie jest zagrożona. Ona jest i będzie zrealizowana zgodnie z planem”.

– Prace trwają. W najbliższym czasie przedstawimy materiał, w którym powiemy, co udało się już zrobić. Środki na ten cel nie są zagrożone. Wykonawca realizuje to zgodnie z naszym planem. Inne inwestycje, które podjęliśmy, jak np. budowa kanału żeglugowego pomiędzy Szczecinem a Świnoujściem, również są realizowane. One mają bardzo duże znaczenie dla naszej gospodarki – podkreślił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Cała rozmowa z ministrem Markiem Gróbarczykiem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl