fot. Stowarzyszenie SPES

[TYLKO U NAS] M. Pinkowska: Pojawiło się ryzyko utraty Ośrodka Terapii SPES, jednak staramy się wykupić cały teren

Budynek Ośrodka Terapii SPES jest częścią kompleksu klasztornego Ojców Franciszkanów, prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych. Prowincja poinformowała nas, że planuje sprzedać cały obiekt. Potrzebują środków na dokończenie budowy nowego kościoła i klasztoru – wskazała Monika Pinkowska, koordynator programów stowarzyszenia SPES, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ośrodek Terapii SPES to miejsce, gdzie ponad 30 stolarzy tworzy budki lęgowe dla ptaków oraz ekologiczną podpałkę. Placówka walczy teraz o przetrwanie. Aby nie być zmuszonym zaczynać wszystkiego od nowa, konieczne jest wsparcie.

Jak wskazała Monika Pinkowska, starania o wykupienie tylko jednego budynku nie przyniosły pozytywnego skutku.

– Chodziło nam głównie o to, aby uratować ośrodek rehabilitacji, który przez 22 lata był budowany, tworzony z ciężko zebranych środków. Nie ma zgody na sprzedaż tylko tego budynku, jest tylko możliwość kupienia całości kompleksu za kwotę 4,5 mln złotych – wskazała gość Radia Maryja.

Stowarzyszenie podpisało umowę przedwstępną z prowincją Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych na zakup całego obiektu, aby uratować budowany przez lata ośrodek terapii.

– Do końca lutego jest termin, aby zebrać środki na pierwszą ratę, to jest 1,8 mln zł i to jest też deadline, aby podpisać przyrzeczoną umowę. Rozpoczęliśmy zbiórkę na ten cel i na ten moment zebraliśmy 200 tys. zł – podkreśliła Monika Pinkowska.

Jak zaznaczyła gość „Aktualności dnia”, Stowarzyszenie na rzecz niepełnosprawnych SPES niesie pomoc i nadzieję dzieciom w ciężkim stanie klinicznym oraz osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Stowarzyszenie działa już od 1986 roku. Inicjatorami powstania byli działacze „Solidarności”, Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym – wspomniała koordynator stowarzyszenia.

– Zaczynaliśmy z obozami z osobami niepełnosprawnymi w latach 80-tych, prowadziliśmy katechizację osób niepełnosprawnych oraz zajęcia integracyjne. W Katowicach powstał również Ośrodek Poradnictwa, a z czasem również program pomocy dzieciom w ciężkim stanie klinicznym. To jest nasz ogólnopolski program, gdzie docieramy do rodzin, które opiekują się dziećmi pod respiratorami i korzystają ze specjalistycznego sprzętu, który podtrzymuje ich funkcje życiowe – dodała.

Ośrodek jest szansą na rozwój i godne życie. Niepełnosprawni w Ośrodku Terapii, który działa przy stowarzyszeniu SPES tworzą budki lęgowe i ekologiczną podpałkę.

– Produkcja budek, jak i ekologicznej podpałki polega na tym, że tworzymy cały cykl produkcyjny. Udaje się to robić profesjonalnie, dzięki czemu uczestnicy mają dużo satysfakcji i dumy, że mogą konkurować z komercyjnymi firmami – akcentowała Monika Pinkowska.

Cieszymy się, że uczestnicy dalej mogą chodzić do ośrodka terapii i dalej intensywnie pracować, bo to jest walka o ich życie – dodała.

Całość rozmowy z Moniką Pinkowską, można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj