fot. KMP SP Lublin

[TYLKO U NAS] M. Jakóbczyk: Podczas prób ataków na kościoły cierpią niewinni ludzie

Podczas prób ataków na kościoły cierpią niewinni ludzie. Nie wiem, czy Marta Lempart ma świadomość, że nawołuje do działań, które mogą wyrządzić krzywdę także osobom postronnym – powiedział Marcin Jakóbczyk, prawnik, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W środę w Lublinie doszło do pożaru w kościele pw. Świętego Krzyża. Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną było celowe podłożenie ognia. Sprawę wyjaśnia policja. [czytaj więcej] 

– To rzecz skandaliczna. Jeszcze kilka miesięcy temu taka sytuacja wydawała się nieprawdopodobna. Mówimy o Polsce, gdzie Kościół odegrał kluczową rolę w rozwoju naszej ojczyzny. (…) Nie sposób nie zauważyć ewentualnej inspiracji wydarzeniami, które miały miejsce w ostatnich kilku miesiącach na ulicach polskich miast – wskazał Marcin Jakóbczyk.

Radny Lublina zaznaczył, że „niezależnie od wyznawanych przez nas poglądów, muszą być one wyrażane w sposób cywilizowany, przystający do naszej kultury osobistej oraz cywilizacji łacińskiej, w której jesteśmy mocno zakorzenieni”.

– Hasła wznoszone podczas tzw. strajków kobiet były niedopuszczalne i zagrzewały niektóre osoby, które nie zdawały sobie sprawy z sytuacji, do ataków na kościoły. Mieliśmy mnóstwo przypadków bezczeszczenia świątyń, naruszania liturgii. (…) Spotkało się to z reakcją społeczeństwa, które się temu sprzeciwiało. Wielu księży mówiło, że po tzw. strajkach kobiet wiele młodych osób spowiadało się z uczestnictwa w nich. Musimy mieć świadomość tego, jak mocno hasła te manipulowały społeczeństwem – powiedział gość Radia Maryja.

Kilka miesięcy temu Marta Lempart wzywała: „Dym w kościołach!”. W mediach społecznościowych krąży również grafika płonącego kościoła, którą przedstawił m.in. Strajk Kobiet.

– Marta Lempart w jednym z mediów została zapytana, czy Strajk Kobiet nie posuwa się za daleko. Wtedy odpowiedź brzmiała, że tak trzeba robić. To było jawne wzywanie do bezczeszczenia świątyń. Pamiętajmy, że podczas prób ataków na kościoły cierpią niewinni ludzie. (…) Nie wiem, czy Marta Lempart ma świadomość, że nawołuje do działań, które mogą wyrządzić krzywdę także osobom postronnym – podkreślił prawnik.

Marcin Jakóbczyk wskazał w tym kontekście, że „opozycja się miota, co widać po ostatnich ruchach na scenie politycznej. (…) Nie chce ona bowiem potępić działań, które miały miejsce na ulicach polskich miast”.

– Mało tego, wielu polityków opozycji w takich marszach uczestniczyło. Nie wiem, czy to gra polityczna, czy dają się oni zmanipulować. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że mogą na tym ucierpieć zwykli ludzie. Kto weźmie za to odpowiedzialność? (…) Dlaczego dzisiaj złość jest kierowana przeciwko Kościołowi? Ponieważ on spaja społeczeństwo, daje poczucie bezpieczeństwa, a także wzmacnia rodzinę, która jest fundamentem naszego społeczeństwa. Uderzenie w samo serce wydaje się być całkowicie nieprzypadkowe – zauważył gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Marcinem Jakóbczykiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj