fot. twitter.com/MF_GOV_PL

[TYLKO U NAS] M. Banaś: Przeprowadzamy kontrole, które realnie wzmacniają budżet państwa

Kontroli w 2015 roku było prawie 44 tys., a w roku 2018 niecałe 20 tys. Stwierdzone nieprawidłowości w 2015 roku to prawie 1 mld 200 mln złotych, ale te pieniądze nie trafiły do budżetu, a w 2018 roku to 1 mld 900 mln, które trafiły do budżetu – powiedział w rozmowie z redakcją TV Trwam Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz wiceminister finansów.

Zapytany o to, jakim okresem były ostatnie trzy lata, czyli czas reformy służby skarbowej w Polsce, Marian Banaś odpowiedział, że sytuacja zmieniła się radykalnie na plus.

– Musimy sobie jasno powiedzieć, że na przestrzeni ostatnich trzech lat, odkąd została wprowadzona reforma służb skarbowych, sytuacja radykalnie się poprawiła. Dowodem na to jest większa ściągalność pieniędzy do budżetu. Ta tendencja cały czas jest wzrostowa, a to ze względu na konsolidację wszystkich służb skarbowych, celnych i pakietu legislacyjnego, uszczelniającego system podatkowy, czyli mam tu na uwadze cały pakiet paliwowy, przewozowy i energetyczny oraz Jednolity Plik Kontrolny, która weryfikuje deklaracje razem z fakturami sprzedaży i kupna – podkreślił Marian Banaś.

– Działa również split payment, który na razie jest jeszcze w sferze fakultatywnej, czyli nie jest obligatoryjny dla każdego przedsiębiorcy, ale idziemy w tym kierunku, bo to pozwoli na całkowite uszczelnienie systemu podatkowego. Centralizujemy także systemy informatyczne, o które upominali się przedsiębiorcy, aby móc w sposób sprawny załatwiać wszystkie sprawy z urzędami skarbowymi – dodał.

Szef KAS podkreślił, że służby skarbowe nie prowadzą już kontroli, które nie przynoszą zysków dla budżetu państwa, znacznie uwydatniając ściąganie pieniędzy.

– Idziemy na kontrolę tam, gdzie rzeczywiście wiemy, że mamy do czynienia z nieprawidłowościami. Przypadkowe kontrole robiły miliardowe przypisy, na przykład robiono przypis na 80 miliardów złotych, a do budżetu wpływało 700 milionów. Dzisiaj mamy odwrotną sytuację. Analiza ryzyka jest na poziomie 85-90 proc. Chcemy dojść do prawie 100 proc. To zasadnicza różnica. To już działa. Takich kontroli w 2015 roku było prawie 44 tys., a w 2018 r. niecałe 20 tys. Stwierdzone nieprawidłowości w 2015 roku – prawie 1 mld 200 mln złotych, ale te pieniądze nie trafiły do budżetu, a w 2018 roku to 1 mld 900 mln, które trafiły do budżetu – wskazał szef Krajowej Administracji Skarbowej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl