fot. httpspixabay.complphotosksika-biblia-pismo-1210030

[TYLKO U NAS] Ks. dr W. Janiga o katechezie podczas pandemii koronawirusa: Musimy to kontynuować i dalej siać Słowo Boże w warunkach, w jakich obecnie się znaleźliśmy

Duża frekwencja na katechezie jest owocem pracy naszych rodziców, dziadków i tych, którzy przekazywali nam wiarę oraz kształtowali nasze postawy. Jest to również zasługa wielu pokoleń kapłanów i biskupów – powiedział ks. dr Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Pandemia koronawirusa utrudnia duszpasterzom zadania, jakimi są wychowywanie w duchu wiary oraz ewangelizacja. Obserwując bieżące wydarzenia w Polsce, można dostrzec, że opieki duchowej szczególnie potrzebują ludzie młodzi. Jedną z form dotarcia do młodzieży jest katecheza.

– Przed duszpasterzami i katechetami stoją ogromne wyzwania. Mamy już spore doświadczenie i obraz tych minionych miesięcy po wybuchu pandemii. Obecnie pierwszym wyzwaniem jest katecheza szkolna prowadzona online – powiedział ks. dr Waldemar Janiga.

W czasie pandemii i prowadzonych lekcji w trybie zdalnym katecheza przebiega w inny sposób. Lekcje religii, podobnie jak inne zajęcia, odbywają się online, co oznacza brak bezpośredniego kontaktu uczniów z katechetami.

– Obserwowałem i kilku katechetów podziwiałem, jak pomysłowo, rzetelnie, ale i w sposób urozmaicony metodycznie poprowadzili te zajęcia. Oczywiście katecheza online nie zastąpi relacji osobowych, jednak trzeba zagospodarowywać tę przestrzeń w warunkach, jakie obecnie mamy – zaznaczył dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu.

Gość piątkowej audycji „Aktualności dnia” przedstawił dane ze sprawozdań katechetycznych z archidiecezji przemyskiej. Z danych wynika, że na lekcję religii uczęszcza prawie 99 proc. uczniów ze szkół podstawowych, 94 proc. w liceach, natomiast w technikach i szkołach zawodowych ponad 95 proc. Ksiądz dr Waldemar Janiga podkreślił, jednak że nie we wszystkich diecezjach w Polsce dane przedstawiają się tak optymistycznie. Ponadto duża frekwencja na lekcjach religii nie przekłada się na uczestnictwo w niedzielnych Mszach świętych, szczególnie w czasie pandemii COVID-19.

– Jeśli chodzi o dzieci i młodzież to odsetek uczestniczących w praktykach religijnych zwłaszcza w niedzielnej Mszy świętej drastycznie spadł. Papież Franciszek mówi: „Idźcie na opłotki, czyli idźcie na korytarze szkolne, do pokojów nauczycielskich i tam głoście Ewangelię” – przypomniał duchowny.

W wielu klasach obecnie jest to utrudnione w związku z epidemią. Ks. dr Waldemar Janiga zapewnił, że pomimo trudności kapłani i katecheci starają się „zagospodarowywać tę przestrzeń online”.

– Chcemy zapraszać młodych ludzi do kościoła na katechezę sakramentalną. W naszej archidiecezji spotkania katechetyczne przygotowujące do spowiedzi, pierwszej komunii świętej oraz sakramentu bierzmowania cały czas trwają przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Jest to szansa na ożywienie życia w parafii, ale również na kontakt z rodzicami – ocenił kapłan.

Zdaniem dyrektora Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu, czasami jest to jedyna szansa na kontakt z rodzicami, którzy nie praktykują uczestnictwa w Mszach świętych oraz są poza życiem parafii.

– Ciekawym doświadczeniem, które realizujemy, są konkursy i olimpiady przedmiotowe; tym bardziej teraz, kiedy katecheza odbywa się za pośrednictwem internetu – wskazał duchowny.

Jednym z nich jest konkurs biblijny dla dzieci ze szkół podstawowych. Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że cieszy się on dużym zainteresowaniem i co roku uczestniczy w nim parę tysięcy uczniów.

– Naszym zamiarem jest rozbudzić miłość do Biblii i do czytania Pisma  Świętego w rodzinie. W momencie, gdy dziecko przygotowuje się do konkursu, to podpytuje swoich bliskich o różne zagadnienia. Jest to katecheza dorosłych prowadzona przez dzieci. Działaniem katechetycznym nadajemy charakter ewangelizacyjny (…). Duża frekwencja na katechezie jest owocem pracy naszych rodziców, dziadków, tych, którzy przekazywali nam wiarę i kształtowali nasze postawy. Jest to również zasługa wielu pokoleń kapłanów i biskupów – poinformował ks. dr Waldemar Janiga.

Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu wyraził ogromną radość z faktu, że polska młodzież tak licznie uczęszcza na lekcje religii. Zaznaczył jednak, że przed katechetami jest jeszcze wiele pracy, by właściwie wychowywać dzieci i nastolatków w dojrzałej wierze katolickiej.

– Musimy to kontynuować i dalej siać Słowo Boże w warunkach, w jakich obecnie się znaleźliśmy. My w tym roku nie rezygnujemy z rekolekcji szkolnych. Prosimy katechetów, by uzgodnili z dyrekcją szczegóły i zaprosili do współpracy nauczycieli. Jest to ważne, ponieważ jest to szansa na powrót młodych do Kościoła – dodał gość „Aktualności dnia”.

Ogromne znaczenie na rozwój duchowy dzieci i młodzieży ma postawa katechetów. Zdaniem księdza doktora Waldemara Janigi, najgorsza jest bierność wobec zadań, jakie przed nimi stoją.

– Chodzi o to, żeby młodzi przekonali się, że sprawy duchowe pomagają w najgłębszym przeżywaniu Bożej radości. My na przykład przygotowujemy ciekawe projekty, które opracowuje duszpasterstwo młodzieży. Najgorzej jest odpuścić. Trzeba szukać pomysłów i pasjonatów, którzy chcą coś robić – wyjaśnił dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu.

Wzorem dla katechetów może stać się ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie. W tym roku przypada 100. rocznica jego urodzin i chrztu.

– Jest to człowiek, który jak rzadko kto przyczynił się do tego, że w okresie komunistycznym mieliśmy dzieci i młodzież w Kościele. Ruch Światło-Życie jest fenomenem na skalę światową. Z tej okazji właśnie ten ruch proponuje ciekawe inicjatywy pomimo pandemii – ocenił kapłan.

Gość audycji przypomniał, że „jako rodzice, kapłani i katecheci jesteśmy narzędziami Ducha Świętego”, dlatego nie można pozostać biernym wobec wychowywania w wierze młodych pokoleń.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. dr. Waldemara Janigi można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl