[TYLKO U NAS] I. Kloc: Zarówno polscy europarlamentarzyści, jak i rząd premiera M. Morawieckiego robią wszystko, żeby jak najłagodniej przejść przez proces transformacji energetycznej

Zarówno polscy europarlamentarzyści, jak i rząd premiera Mateusza Morawieckiego robią wszystko, żeby jak najłagodniej przejść przez proces transformacji energetycznej. Będzie on uciążliwy przede wszystkim dla Śląska, gdzie mamy nagromadzenie bardzo wielu kopalń – mówiła Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Unia Europejska bardzo mocno forsuje projekt dotyczący dekarbonizacji. Jest to kluczowy priorytet Europejskiego Zielonego Ładu – unijnej strategii mającej na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dla gospodarek opartych o węgiel projekt ten stanowi dotkliwy cios. Wśród nich znajduje się Polska.

– Jest to bardzo trudna sprawa dla polskiego przemysłu, ale zarówno polscy europarlamentarzyści, jak i rząd premiera Mateusza Morawieckiego robią wszystko, żeby jak najłagodniej przejść przez proces transformacji energetycznej. Będzie on uciążliwy przede wszystkim dla Śląska, gdzie mamy nagromadzenie bardzo wielu kopalń – mówiła Izabela Kloc.

Jak wskazała eurodeputowana, są jednak pewne pozytywne sygnały płynące choćby ze strony Komisji Europejskiej. Spowodowane są one m.in. świadomością, że w styczniu i lutym miały miejsce sytuacje, które prowadziły nawet do wyłączania prądu.

– To może się pojawić również w następnych latach i myślę, że to spowodowało w Komisji Europejskiej pewne otrzeźwienie – zwróciła uwagę gość „Aktualności dnia”.

Europoseł podkreśliła, że dobrym sygnałem dla polskiej gospodarki jest wpisanie przez Komisję Europejską węgla koksującego na listę produktów strategicznych.

– Europejski Fundusz Węgla i Stali potwierdził w swoich priorytetach to, że będzie można wydawać pieniądze również na badania nad technologiami bezemisyjnymi. To jest wprawdzie 60 mln euro – nieduża kwota – ale jest to sygnał wysłany przez Komisję Europejską, że nie będziemy całkowicie żegnać się z węglem – mówiła.

Unijny zapał związany z dekarbonizacją ostudziła awaria systemu przesyłowego z 8 stycznia tego roku.

– Awaria systemu 8 stycznia, a z drugiej strony brak możliwości ciągłości dostaw ze strony odnawialnych źródeł energii, spowodowały, że mieliśmy duży problem. Szwecję czy Niemcy ratowały elektrownie węglowe w Polsce. Wprawdzie Europa chce uciec od węgla, ale chociażby sytuacja klimatyczna na to nie pozwoli – zaznaczyła Izabela Kloc.

Europoseł zwróciła uwagę, że reszta świata wcale nie ucieka od węgla.

– ONZ opublikowała raport, który powinien podziałać otrzeźwiająco na unijnych polityków, ponieważ wskazuje, że produkcja paliw kopalnych będzie rosła o 2 proc. rocznie. Oczywiście zielone lobby w Unii Europejskiej chciałoby odwrotnie, aby ona malała; przewidywano, że nawet o 6 proc. rocznie w latach 2020-2030 – zwróciła uwagę gość „Aktualności dnia”.

Wielka Brytania, już po wyjściu z UE, prowadzi konsultacje dot. uruchomienia pierwszej od 34 lat nowej kopalni głębinowej, służącej wydobyciu węgla koksującego z dna morskiego. Z kolei wpisanie tego surowca na listę surowców strategicznych stanowi nadzieję dla Polski, a szczególnie Śląska i Jastrzębskiej Spółki Węglowej – największego w UE producenta węgla koksującego.

– Jastrzębska Spółka Węglowa przoduje, jeśli chodzi o produkcję koksu, ale produktami ubocznymi przy wytwarzaniu koksu są materiały używane w panelach słonecznych, w zbiornikach do magazynowania wodoru, a także w kompozytach węglowych, które są dzisiaj niezbędne i nastawione na ochronę środowiska w lotnictwie i motoryzacji. Myślę, że węgiel koksowy, który dzisiaj jest produkowany w Jastrzębskiej Spółce Węglowej ma przyszłość i to potwierdza Wielka Brytania, otwierając nową kopalnię – mówiła Izabela Kloc.

Europoseł odniosła się także do nastrojów związanych z transformacją energetyczną panujących na Śląsku, zwłaszcza wśród górników. Choć zaznaczyła, że sytuacja jest trudna, to jednak perspektywa zmian jest na tyle szeroka i daleka, że da się podejmować działania, które mają na celu złagodzenie procesu transformacji na Śląsku.

– Wierzę, że również Nowy Polski Ład, który zostanie ogłoszony niebawem przez premiera Mateusza Morawieckiego, rzeczywiście przyniesie rozwiązania, również dla Śląska, które pozwolą mieszkańcom spojrzeć w przyszłość bardziej optymistycznie – dodała gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl