fot. PAP/Marcin Obara

Powstaje koncepcja utworzenia Narodowego Centrum Badań nad Zmianami Klimatu

W ciągu najbliższych miesięcy ma być gotowa koncepcja działania i finansowania Narodowego Centrum Badań nad Zmianami Klimatu. Ośrodek ma wspierać kreowanie polskiej polityki klimatycznej i koordynować projekty w tej dziedzinie. Jego pomysłodawcy chcą, by siedziba Centrum była na Śląsku.

Centrum Badań nad Zmianami Klimatu ma zajmować się zmianami klimatu w aspekcie środowiskowym oraz ma badać ich skutki gospodarcze, społeczne, polityczne i prawne.

To krok w kierunku racjonalnej debaty nad zmianami klimatycznymi – wskazała europoseł PiS Izabela Kloc, pomysłodawczyni projektu.

– W obliczu tego, co się dzieje w Unii Europejskiej, co się dzieje w świecie, co się dzieje w globalnej geopolityce, uważam, że Polska bez takiej instytucji, niezależnego ośrodka nie poradzi sobie. Mamy w tej chwili 700 naukowców, którzy przede wszystkim apelują o to, aby nie upolityczniać spraw klimatycznych do tego stopnia, że staje się to ideologią. Mamy już też takie znane pojęcie, które krąży w tej chwili w świecie medialnym tzw. ekologizm. Myślę, że powinniśmy się temu ekologizmowi przeciwstawić – powiedziała Izabela Kloc.

Zainteresowanie współpracą z Narodowym Centrum Badań nad Zmianami Klimatu wyraziły m.in. Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Inicjatywa jest powrotem do pomysłu z 2007 r. Wówczas planowano utworzenie Centrum w Mikołowie z wykorzystaniem istniejącej tam infrastruktury Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

RIRM

drukuj