Międzynarodowa koalicja walcząca z IS ograniczyła swe operacje w Iraku

Międzynarodowa koalicja walcząca z Państwem Islamskim ograniczyła ze względów bezpieczeństwa operacje wojskowe w Iraku po zlikwidowaniu przez lotnictwo amerykańskie gen. Kasema Sulejmaniego, szefa elitarnych sił irańskich Al-Kuds – pisze agencja AFP.

Zabójstwo Sulejmaniego wyzwoliło silne nastroje antyamerykańskie w Iraku, co znacząco pogorszyło bezpieczeństwo naszych sił – zaznaczył w wypowiedzi dla AFP pragnący zachować anonimowość dygnitarz amerykański.

W niedzielę w Bagdadzie odbędzie się nadzwyczajna sesja parlamentu ws. koalicji. Francuska agencja pisze, że może na niej dojść do próby cofnięcia zgody na stacjonowanie w Iraku 5200 żołnierzy amerykańskich.

Pokrzyżowałoby to plany Pentagonu – zauważa AFP. W związku z eskalacją w Iraku, władze w Waszyngtonie zdecydowały o wysłaniu do Iraku 3,5 tys. żołnierzy sił szybkiego reagowania z elitarnej 82. Dywizji Powietrznodesantowej stacjonującej w Fort Bragg w USA – przypomina.

Irański generał Kasem Sulejmani, zginął w nocy z czwartku na piątek w Bagdadzie w rezultacie amerykańskiego precyzyjnego ataku z powietrza, zarządzonego przez prezydenta Donalda Trumpa.

W ocenie gazety „Politico”, która powołuje się na anonimowe źródła w Pentagonie, atak na Sulejmaniego był planowany od co najmniej dwóch miesięcy.

W związku ze zwiększeniem częstotliwości ataków na cele amerykańskie w Iraku, prezydent Trump miał pozostawić Pentagonowi wolną rękę w uregulowaniu sytuacji – pisze „Politico” na swym portalu. Trump dał tym samym zielone światło dla likwidacji niewygodnego irańskiego wojskowego, który – jak sam podkreślił w piątek – od dawna „spiskował w celu przeprowadzenia groźnych i bezwzględnych ataków” przeciwko USA.

PAP

drukuj