Izabela Kloc: „Górnicy walczą o całą Polskę”

Górnicy walczą nie tylko o własny byt, ale walczą o nas wszystkich – powiedziała poseł ze Śląska, Izabela Kloc. Związkowcy, protestujący przeciwko rządowym planom likwidacji czterech kopalń, zablokowali tory w Katowicach.

Na torowisko obok siedziby śląsko-dąbrowskiej Solidarności weszło około 50 osób. Zgodnie z zapowiedziami, w poniedziałek związki zawodowe rozszerzają akcję protestacyjno-strajkową, sprzeciwiając się przyjętemu przez rząd planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej. Przewiduje on likwidację czterech kopalń.

Górnicze związki zapowiadają, że do protestu prowadzonego od kilku dni w przewidzianych do likwidacji kopalniach, dołączą w poniedziałek kolejne zakłady. W ocenie poseł Izabeli Kloc sprawa nie dotyczy tylko pojedynczych miejsc pracy, lecz całego kraju.

Rząd rzeczywiście uruchomił zapalnik i nie wiemy, co może się wydarzyć. Związkowcy i górnicy, którzy protestują, są bardzo zdeterminowani. Dzisiaj ma przybyć pani Ewa Kopacz, natomiast jeżeli przyjedzie z pustymi rękami i nie powie, że nie będzie likwidacji kopalń, to myślę, że niczego nie wskóra i protesty będą się nasilać. Dzisiaj górnicy walczą nie tylko o swój byt, byt rodziny czy posiadanie pracy. Oni walczą o całą Polskę. Jeśli faktycznie rząd likwiduje polskie górnictwo, to my pozostajemy na łasce i niełasce mocarstwa ze Wschodu – powiedziała poseł Izabela Kloc.

Premier Ewa Kopacz ma się spotkać z przedstawicielami górniczych związków zawodowych o godzinie 14.00. O tej samej porze w Rudzie Śląskiej odbędzie się wyjazdowe posiedzenie KP PiS.

Tymczasem szefowa biura prezydenckiego zapowiedziała, że delegacja pracownic kopalni i żon górników zostanie przyjęta w siedzibie Kancelarii Prezydenta przy ulicy Wiejskiej.

Do stolicy ze Śląska wyruszyły pracownice kopalń i żony górników. Liczą, że uda im się spotkać się z Bronisławem Komorowskim. Mają zamiar wręczyć prezydentowi petycję.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl