fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: W projekcie prezydenckim jest możliwość zweryfikowania niezależności sędziego wtedy, kiedy strony w konkretnej sprawie sobie tego życzą

W projekcie prezydenckim jest możliwość zweryfikowania niezależności sędziego wtedy, kiedy strony w konkretnej sprawie sobie tego życzą, natomiast żeby kwestionowali status sędziego inni sędziowie, to by było ograniczenie prerogatyw prezydenta zapisanych w Konstytucji RP – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł do Parlamentu Europejskiego, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Wicepremier Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, mówił, że „negocjacje w sprawie KPO są podjęte. My oczywiście mamy dobrą wolę, wiele przecież gestów zostało z naszej strony wykonanych. Nie ma woli z tamtej strony. Bruksela postanowiła zmienić rząd w Warszawie. Zdaniem Brukseli to nie Polacy mają decydować, kto w Polsce rządzi, tylko oni. Szukamy porozumienia, dlatego że jesteśmy skoncentrowani na tym, żeby Polskę rozwijać”. Bez podanych środków pewne programy nie pójdą do przodu.

– Mamy blokadę polityczną polskiego Krajowego Planu Odbudowy. On spełnia wszystkie warunki zawarte w rozporządzeniu i w związku z tym pieniądze powinny być uruchomione. Natomiast mamy blokadę polityczną podjętą przez szefową Komisji Europejskiej. (…) Prezydent RP mówi wprost, że został oszukany w negocjacjach, bo zapewniano go, iż spełnienie oczekiwań uruchomi polski KPO. Teraz nie tylko nie uruchomiło go, ale w dalszym ciągu są naliczane kary związane z istnieniem poprzedniej Izby Dyscyplinarnej, choć już dawno jej w Polsce nie ma – wskazał dr Zbigniew Kuźmiuk.

Ursula von der Leyen publicznie postawiła oczekiwania, aby w polskim prawie wprowadzone zostało rozwiązanie pozwalające kwestionować status sędziego przez innych sędziów.

–  W projekcie prezydenckim jest możliwość zweryfikowania niezależności sędziego wtedy, kiedy strony w konkretnej sprawie sobie tego życzą, natomiast żeby kwestionowali status sędziego inni sędziowie, to by było ograniczenie prerogatyw prezydenta zapisanych w Konstytucji RP, więc żaden rząd nie zgodzi się na takie rozwiązanie – podkreślił poseł do Parlamentu Europejskiego.

Nie ma zgody Komisji Europejskiej na kontynuację tak zwanej tarczy antyinflacyjnej w Polsce. Wobec tego rząd zapowiada, że w przyszłym roku mechanizm obronny przed inflacją przyjmie inną formę. Premier na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego przekazał, że Komisja Europejska skierowała do Polski groźne w tonie pismo, że zabrania kontynuacji owej tarczy, a właściwie grozi karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne.

– Jeżeli wprowadzimy regulowane ceny prądu elektrycznego i gazu ziemnego, blokując wzrost cen surowców energetycznych i samej energii, a ten sektor będzie wyrównywał straty przedsiębiorcom, które w związku z tym podniosą, to spełnimy ten warunek. Nie ulega wątpliwości, kiedy Polska jest głównym hubem pomocowym dla Ukrainy, to robi się wszystko, żeby nie pomóc Polsce i ją pognębić. Unia Europejska w związku z agresją Rosji na Ukrainę nakłada kolejny pakiet sankcji na Rosję, co jest dokuczliwe i jednocześnie w swoisty sposób sankcjonuje także Polskę – czołowy kraj, który świadczy pomoc na rzecz Ukrainy, nie tylko militarną, ale także przecież humanitarną, i przyjął ponad 2 miliony uchodźców – tłumaczył ekonomista.

Całą rozmowę z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl