[TYLKO U NAS] Dr L. Pietrzak: Szczyt NATO w Londynie zakończył się niczym. W aspekcie Polski, chyba jako jedyni, możemy mówić o pewnym sukcesie

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbył się w Londynie, skończył się niczym – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja były pracownik Biura Bezpieczeństwa Narodowego dr Leszek Pietrzak.

W Londynie odbył się szczyt NATO. Polskę na wydarzeniu reprezentował m.in. prezydent Andrzej Duda. Dr Leszek Pietrzak zauważył, że „wszyscy byli przekonani, że na szczycie zapadną ważne decyzje, (…) ale nic szczególnego się nie stało”.

– Szczyt zakończył się niczym. Wyartykułowano jedynie frazesy o jedności, zwłaszcza z przywołaniem art. 5, który mówi, że jeśli którykolwiek z członków NATO zostanie zaatakowany, to będzie to atak na cały Pakt Północnoatlantycki – powiedział gość Radia Maryja.

Były pracownika Biura Bezpieczeństwa Narodowego zaznaczył, że „w aspekcie Polski, chyba jako jedyni, możemy mówić o pewnym sukcesie”.

– Prezydent Turcji Recep Erdogan wycofał się ze sprzeciwu wobec projektu wzmocnienia sił NATO w Polsce, w krajach bałtyckich, co Polska może zapisać jako sukces – wskazał.

Dr Leszek Pietrzak zwrócił uwagę, że „NATO jest rzeczywiście w trudnej sytuacji, dlatego że wśród jego członków występują głębokie różnice”.

– Między USA a Niemcami i Francją różnice dotyczą polityki wobec Rosji i wielu innych kluczowych kwestii, a przede wszystkim tej najważniejszej, czyli kosztów utrzymania NATO. Tę kwestię prezydent Donald Trump postawił na początku swojej prezydentury i domaga się od krajów europejskich, żeby ponosiły 2 proc. swojego PKB na obronność, a kraje Zachodnie się z tego nie wywiązują – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Były pracownik BBN podkreślił, że „o kryzysie NATO mówi się od wielu lat”.

– Wszyscy mówią, że ta cała architektura euroatlantyckiego bezpieczeństwa, której NATO jest wyrazem, się kończy. Ten pakt musi zostać jakoś przemodelowany, oczywiście jeśli będzie ku temu wola. Na razie obserwujemy, że on staje się coraz mniej sprawny, no bo różnice wśród członków powodują, że decyzyjność paktu, zwłaszcza w kluczowych obszarach bezpieczeństwa, często napotyka na mur. (…) W grę wchodzą interesy poszczególnych państw. One często są sprzeczne ze sobą i to widać na przykładzie Rosji. Niemcy i Francja chciałyby robić interesy z Rosją, bez względu na szereg innych kwestii – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z dr. Leszkiem Pietrzakiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl