fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: Groziło nam zafałszowanie prawdy o historii prześladowań ks. abp. Antoniego Baraniaka

Śledztwo ws. prześladowców ks. abp. Antoniego Baraniaka w 2011 r. umorzył pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej z powodu „braku dowodów na prześladowanie psychiczne i fizyczne”. To jest nieprawda. Gdybyśmy jako dziennikarze zostawili to bez komentarza – mogłoby się okazać, że utrwalamy ten pogląd, który jest fałszowaniem historii – wskazała dr Jolanta Hajdasz, reżyser najnowszego filmu dokumentalnego o Arcybiskupie pt. „Powrót”, podczas środowych „Rozmów niedokończonych” w Radiu Maryja i TV Trwam.

Ks. abp Antoni Baraniak był dyrektorem sekretariatu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Dr Jolanta Hajdasz podkreśliła, że został aresztowany i prześladowany właśnie ze względu na bliską współpracę z Prymasem Tysiąclecia. Groziło nam zafałszowanie tej historii – dodała.

– Obok prymasa Stefana Wyszyńskiego aresztowano jego bliskiego współpracownika, o którym nie wolno nam zapominać. Był torturowany, prześladowany, przeszedł gehennę właśnie dlatego, że był tak bliskim współpracownikiem Prymasa. Jednak śledztwo ws. jego prześladowców w 2011 r. umorzył pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej z powodu „braku dowodów na prześladowanie psychiczne i fizyczne”. To jest nieprawda. Gdybyśmy jako dziennikarze zostawili to bez komentarza mogłoby się okazać, że utrwalamy ten pogląd, który jest fałszowaniem historii (…). Do 2017 roku nie udawało się nagrać  nikogo, kto odniósłby się do tego, co tak naprawdę mogło się dziać w więzieniu na Rakowieckiej z ks. abp. Baraniakiem, pomimo tego, że istnieją dziesiątki tysięcy stron dokumentów z tym związanych. Nie było nikogo, kto chciałby skomentować tę sprawę – mówiła reżyser.

Po zmianie ekipy szefostwa Instytutu Pamięci Narodowej prezes Jarosław Szarek wznowił śledztwo w czerwcu 2017 r.

– Za nowe okoliczności w sprawie uznano świadków odkrytych przeze mnie i ujawnionych w filmie dokumentalnym „Żołnierz Niezłomny Kościoła”. Postanowiłam śledzić, co z tym tematem dalej będzie się działo, czyli pokazać wznowienie śledztwa i ogromne poruszenie ludzi, z którymi miałam do czynienia. Raptem zgłosiło się do mnie bardzo wielu świadków życia ks. abp. Baraniaka, którzy uważali, że miał ogromny wpływ na ich życie – zaznaczyła gość Radia Maryja i TV Trwam.

Dr Jolanta Hajdasz zwróciła uwagę, że w filmie „Powrót” szczególną wagę ma relacja Eugeniusza Kosiela, który był organistą parafii w Marszałkach, gdzie przywieziono Arcybiskupa po prześladowaniach w więzieniu.

– Dał świadectwo o tym, w jakim stanie przywieziono z więzienia na Rakowieckiej ks. abp. Baraniaka do miejsca internowania. Był w stanie agonalnym, a zwolniono go tylko dlatego, by katolicki biskup nie umarł w komunistycznym więzieniu – akcentowała reżyser.

– Dwóch UB-ów wnosiło ks. Arcybiskupa w pozycji siedzącej. Mroźnego grudniowego wieczoru wieźli go otwartym łazikiem z Warszawy. Oni byli w kożuchach, robili sobie przystanki (…),  a ks. Arcybiskup cały czas siedział w letnim płaszczyku i zamarzał do szpiku kości (…). Rzucili go na ławę i naśmiewali się: „Przywieźliśmy wam dziadka mroza”. Jak się już nacieszyli, to przykazali wszystkim, że tutaj jest w tajnym areszcie i żeby nikt się nie dowiedział, że tutaj jest, bo inaczej wywiozą go tam, gdzie już nikt nigdy go nie znajdzie (…). Schorowany ciężko, z obustronnym zapaleniem płuc, zagłodzony, niedożywiony. Naprawdę łaska Boska, że przeżył to wszystko. Wieźć człowieka w takim stanie – zdrowy, młody człowiek mógłby tego nie przeżyć – relacjonuje Eugeniusz Kosiel w świadectwie zawartym w filmie.

6 października 2017 r. ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP i metropolita poznański, publicznie zadeklarował chęć wszczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. abp. Antoniego Baraniaka.

– Jako ludzie świeccy zaangażowani w pokazywanie wielkiego bohatera, jakim jest ks. abp Antoni Baraniak zrobimy wszystko, aby pomóc i dostarczać argumentów na to, że taki proces powinien się toczyć.

Co roku od 2013 r. – w 60. rocznicę aresztowania – w parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Poznaniu odbywa się Msza św. w intencji wszczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. abp. Antoniego Baraniaka. Proboszczem jest tam ks. Tadeusz Magas, który został wyświęcony przez Arcybiskupa. W tym roku Eucharystia będzie miała miejsce 28 kwietnia w poznańskiej katedrze.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl