fot. twitter.com

KE: Polska przeżywa dobry okres gospodarczy

Komisja Europejska opublikowała coroczną ocenę sytuacji gospodarczej i społecznej państw członkowskich. Unijni urzędnicy o Polsce mówią wprost: „Nasz kraj przeżywa dobry okres gospodarczy”.

Według Komisji Europejskiej aż 13 państw członkowskich ma problemy z nierównowagami ekonomicznymi, czyli zbyt wysokim bezrobociem, nadmiernym zadłużeniem, deficytem handlowym czy niedostosowanych do konkurencyjności kosztów pracy. W gronie państw z takimi problemami znalazły się m.in. Francja, Hiszpania, Portugalia, Bułgaria i Niemcy. Nasi sąsiedzi zza Odry, mimo że mają dobrą sytuację ekonomiczną, to wciąż więcej produkują i eksportują niż importują i konsumują, a to poważny problem. Z nadmierną nierównowagą ekonomiczną mierzą się Włochy, Cypr i Grecja. Bruksela ostrzega, że działania Rzymu mogą być zagrożeniem dla innych państw. Tymczasem – według Komisji – Polska nie ma problemów z nierównowagami ekonomicznymi.

– Widzimy, że warunki ekonomiczne pozostają korzystne. Jest silny wzrost gospodarczy – 5,1 proc. PKB w ubiegłym roku i prognozowany wzrost na poziomie 3,5 proc. PKB w roku bieżącym. Dzięki temu wzrostowi sytuacja finansów publicznych stopniowo się poprawia. Deficyt fiskalny ma wynieść ok. 0,9 proc. PKB w 2018 roku. Widzimy poprawę ściągalności podatków, więc w krótkim terminie nie widzimy istotnych ryzyk dla równowagi fiskalnej – oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Unijny urzędnik dodał, że w dłuższym terminie Komisja widzi ryzyka związane ze starzeniem się społeczeństwa i wynikającym z tego wzrostem wydatków na emerytury. W raporcie wskazano też, że Polska potrzebuje więcej pracowników. Brak wykwalifikowanej kadry utrudnia firmom wzrost w wielu sektorach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl