fot. wPolityce.pl

[TYLKO U NAS] Dr J. Bukowski: Każdy członek WRON-u jest osobą absolutnie wrogą Polsce. Tacy ludzie nie powinni mieć stopni wojskowych ani odznaczeń państwowych

Każdy członek WRON-u – obojętnie, czy był bardziej, czy mniej odpowiedzialny – jest osobą absolutnie wrogą Polsce, jest człowiekiem zaprzedanym Sowietom. Tacy ludzie nie powinni mieć stopni wojskowych ani odznaczeń państwowych. Jednocześnie generałem Wojska Polskiego jest Wojciech Jaruzelski czy Czesław Kiszczak oraz Jan Karski czy Ryszard Kukliński. Dla nas wspomniane cztery nazwiska są dość symboliczne – podkreślał dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Trybunał Konstytucyjny odroczył do 18 sierpnia br. rozprawę w sprawie wniosku Sądu Okręgowego w Warszawie o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która zakłada obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej. [czytaj więcej]

– Każde ściganie zbrodni ludobójstwa – zbrodni komunistycznych i nazistowskich – jest cenne. (…) Oczywiście mogą być rozpatrywane indywidualne kwestie, bo ktoś może złożyć zażalenie, że pracował równocześnie dla dobra Polski. Natomiast jeśli chodzi o generalną zasadę, każde niepodległe państwo musi prowadzić swoją określoną politykę historyczną i musi w sposób zdecydowany ścigać tych, którzy występowali przeciwko polskiej racji stanu – ocenił dr Jerzy Bukowski.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie od wielu lat zabiega o pozbawienie stopni wojskowych oraz odznaczeń państwowych wszystkich oficerów Wojska Polskiego, którzy służyli Sowietom w latach 1944-1989 – głównie członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

– Każdy członek WRON-u – obojętnie, czy był bardziej, czy mniej odpowiedzialny – jest osobą absolutnie wrogą Polsce, jest człowiekiem zaprzedanym Sowietom. Tacy ludzie nie powinni mieć stopni wojskowych ani odznaczeń państwowych. Jednocześnie generałem Wojska Polskiego jest Wojciech Jaruzelski czy Czesław Kiszczak oraz Jan Karski czy Ryszard Kukliński. Dla nas wspomniane cztery nazwiska są dość symboliczne – zwrócił uwagę prezes POKiN.

– Nie może być tak, żeby jednocześnie przewodniczący związku przestępczego o charakterze zbrojnym (…) Wojciech Jaruzelski w dalszym ciągu cieszył się tym samym stopniem generalskim, jaki cztery lata temu prezydent Andrzej Duda nadał płk. Ryszardowi Kuklińskiemu. To jest kompletne nieporozumienie i pomieszanie pojęć. To jest rzecz, która wymaga ponownego rozpatrzenia. (…) Ci, którzy posiadali wyższe stopnie i którzy byli nagradzani za swoją wierną służbę Kremlowi, czyli przeciwko Polsce, powinni absolutnie zostać pozbawieni swoich honorów, a takim honorem jest posiadanie stopni wojskowych i odznaczeń państwowych – zaznaczył.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę na konieczność rozpatrzenia kwestii dotyczącej miejsc pochówku bohaterów narodowych, szczególnie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, który – jak stwierdził – jest „główną polską nekropolią”.

– Na Powązkach jest pochowanych mnóstwo ludzi z obu stron politycznej barykady. Są pochowani bohaterowie walk o niepodległość Polski – żołnierze 1920 roku, działacze „Solidarności”, działacze niepodległościowi – oraz jednocześnie pochowani są w okazałych grobowcach ci, którzy zniewalali Polskę przez wiele lat; którzy byli jej wrogami, chociaż nosili polskie mundury, polskie nazwiska. Jak młodzi ludzie spacerujący po Powązkach czy też odbywający tam lekcje historii – dowiadujący się z podręczników i od nauczycieli, kto był bohaterem, a kto zdrajcą – mają patrzeć na to, że w skromnych mogiłach spoczywają bohaterzy, a w okazałych grobowcach zdrajcy? – zachęcał do refleksji dr Jerzy Bukowski.

Całą rozmowę z dr. Jerzym Bukowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj