fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Dr hab. H. Karp o zablokowaniu przez YouTube wykładu dr. Z. Martyki: Sfera cenzury bardzo się poszerza

Niektórzy tłumaczą YouTube’a w ten sposób, że to jest podmiot prywatny i właściwie każdy, kto korzysta w sposób darmowy z jego usług, powinien liczyć się z tym, że może być usunięty z debaty. Jednak nieprawdą jest, że każdy, kto jest podmiotem prywatnym, nie bierze odpowiedzialności za swoje decyzje i sposób działania. (…) Możemy powiedzieć, że sfera tabu, sfera cenzury bardzo się poszerza – mówiła dr hab. Hanna Karp, medioznawca, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.   

We wtorek serwis YouTube zablokował wykład dr. Zbigniewa Martyki, internisty, specjalisty chorób zakaźnych, który został zamieszczony przez Radio Maryja. Wystąpienie dr. Martyki miało miejsce w sobotę 29 stycznia w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu podczas sympozjum „Oblicza pandemii”.

Swoją decyzję YouTube uzasadnił „naruszeniem warunków korzystania z usługi YT”.

https://twitter.com/Palembas_Pawel/status/1488622440871653377

– Są jakieś algorytmy, które dokonują różnego rodzaju cięć. Często tłumaczenie tego podmiotu brzmi w ten sposób, że jest to właśnie skutek algorytmu. Trudno jednak w to uwierzyć – zaznaczyła dr hab. Hanna Karp.  

Blokowane są przepływy informacyjne pochodzące od osób, które znają się na danej tematyce. W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że wykład specjalisty chorób zakaźnych miał prawie 300 tys. odsłon w niecałe trzy doby.

– One [przepływy informacyjne -red.] są bardzo ważne, bardzo istotne, bez względu na to, czy mogą komuś się podobać, czy nie. Odzwierciedlają pewien rodzaj szerokiego myślenia i z tego powodu powinny funkcjonować w szerokiej debacie publicznej – akcentowała medioznawca.

Prelekcja dr. Martyki była oparta na faktach i wynikach badań publikowanych w prestiżowych pismach medycznych, jak również osobistym doświadczeniu zawodowym mówcy.

– Tutaj mamy do czynienia z wypowiedzią eksperta, osoby, która doskonale poznała temat. Zabiera głos publicznie, odpowiedzialnie, bierze odpowiedzialność niemalże za każde słowo, jakie wypowiada i wie, że ten przekaz będzie powielony, będzie funkcjonował w bardzo szerokiej debacie publicznej, więc tym bardziej jest to związane z odpowiedzialnością. Tymczasem co następuje? Zaskoczenie. Materiał znika – mówiła rozmówczyni Redakcji Informacyjnej Radia Maryja.

Osoby broniące decyzji YouTube’a o usuwaniu treści z platformy przekonują, że serwis ten jest podmiotem prywatnym, dlatego może podejmować takie działania.

– Niektórzy tłumaczą YouTube’a w ten sposób, że to jest podmiot prywatny i właściwie każdy, kto korzysta w sposób darmowy z jego usług, powinien liczyć się z tym, że może być usunięty z debaty. Jednak nieprawdą jest, że każdy, kto jest podmiotem prywatnym, nie bierze odpowiedzialności za swoje decyzje i sposób działania. (…) Możemy powiedzieć, że sfera tabu, sfera cenzury bardzo się poszerza – podkreśliła wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

– Jest to sfera związana z bardzo nowoczesnymi technologiami, które mają olbrzymie narzędzia i olbrzymią siłę, więc tym bardziej siła takiej cenzury jest szalenie szkodliwa. Obraca się przeciwko tym, którzy nie mogli usłyszeć tych przekazów. Nie uderza na szczęście w samego pana doktora, który doskonale wie, co myśli, co chce powiedzieć i w dalszym ciągu będzie przekazywał swoją wiedzę – dodała dr hab. Hanna Karp.

Usunięty przez YouTube wykład dr. Zbigniewa Martyki można odsłuchać na stronie Radia Maryja w formie audio [TUTAJ], jak również w formie video [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj