fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr G. Masłowska: Byłoby dobrze, gdyby spółdzielcy, którzy są w trudnej sytuacji, wystąpili do premiera i upomnieli się o swoje prawa

Byłoby dobrze, gdyby spółdzielcy, którzy są w trudnej sytuacji, wystąpili do premiera i upomnieli się o swoje prawa. […] Nie należy kontynuować takiej procedury, że spłaty idą tylko i wyłącznie w odsetkach, a nie ubywa kapitału zaznaczyła dr Gabriela Masłowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W poniedziałkowym wydaniu „Naszego Dziennika” pojawił się artykuł pt. „W spirali lichwy”, dotyczący bardzo trudnej obecnie sytuacji kredytobiorców z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Jak podkreśliła dr Gabriela Masłowska, kwestia spółdzielni mieszkaniowych wciąż pozostaje bardzo zróżnicowana.

Bank Gospodarstwa Krajowego proponuje zwiększenie rat kredytu jest to niedostateczne wyjście z sytuacji, dlatego że na zwiększenie rat nie bardzo mogą pozwolić sobie wszystkie rodziny. Ten kredyt był praktycznie dla najbiedniejszych ludzi, ale w ogóle to chodzi o samą zasadę. Nie należy kontynuować takiej procedury, że spłaty idą tylko i wyłącznie w odsetkach, a nie ubywa kapitału – zwróciła uwagę poseł PiS.

Gość Radia Maryja dodała, że sytuacja już jest na tyle dojrzała, aby tą grupą spółdzielców się zająć. Zwłaszcza – jak wskazała – że obecny rząd innym spółdzielcom zadłużonym kredytami pomaga w różny sposób.

Wobec tego nie ma powodów, aby tę grupę pozostawić bez pomocy. Mam nadzieję, że to nastąpi. Byłoby dobrze, gdyby spółdzielcy, którzy są w trudnej sytuacji, wystąpili do premiera i upomnieli się o swoje prawa. […] Część z tych spółdzielców spłaciła kredyt, ale mimo że od 2011 roku ustawa pozwala im na własność wykupywać te mieszkania, praktycznie była to ustawa martwa, ponieważ koszty procedury bankowej były duże – zaznaczyła członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Cała rozmowa z dr Gabrielą Masłowską dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj