fot. arch. TV Trwam News

Do PKW wpłynęło 12 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego

Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło już 12 zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych w wyborach parlamentarnych. PKW zarejestrowała 6 komitetów, m.in. PiS i Koalicji Obywatelskiej. Do usunięcia wady swojego zawiadomienia został wezwany m.in. Komitet Wyborczy Lewica. Wada ta dotyczy nazwy skrótu komitetu.

Na razie są to m.in. Komitet Wyborczy Zgoda, Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska oraz Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości.        

Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu 3 dni.

Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija we wtorek 3 września. Kampania wyborcza ruszyła oficjalnie w ubiegły piątek. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Na czteroletnią kadencję wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj