Sejm debatował nad nowelą Kodeksu wyborczego

Posłowie debatowali w Sejmie nad przygotowanym przez PiS projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zakłada on m.in. zmiany w sposobie powoływania składu PKW oraz możliwość „dźwiękowej i filmowej rejestracji procedur wyborczych”.

PiS proponuje także, by w komisjach wyborczych niższego szczebla mogli zasiadać przedstawiciele partii politycznych reprezentowanych w parlamencie.

Poseł Grzegorz Schreiber przedstawiając uzasadnienie do projektu podkreślał, że obecnie w Kodeksie wyborczym jest długi katalog unormowań, który należy zmienić. Ustawa sprzyja fałszowaniu wyborów i rodzi liczne nadużycia. Parlamentarzysta przypomniał, że nowela został przygotowana po wyborach europejskich.

– Odnosząc się do tego projektu proszę więc wszystkich, aby traktować go jako projekt, który nie odpowiada na skandaliczny przebieg wyborów samorządowych, ponieważ został przygotowany kilka miesięcy przed nimi. Jeżeli teraz tak na to spojrzymy, to w tym kontekście na szczególną uwagę zasługuje propozycja zmiany składu PKW. Zmiana ta, zachowując dotychczasową liczbę członków (9 osób), oraz pozostawiając w jej składzie czynnik sędziowski – po jednym sędzi zgłoszonym przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy – uzupełnia skład PWK o 6 osób, wskazanych przez kluby parlamentarne. Należy zaznaczyć, że osoby, które prezydent miałby powołać w skład PKW na podstawie zgłoszeń z klubów parlamentarnych będą musiały posiadać uprawnienia sędziowskie. Ich kadencja będzie odpowiadała kadencji Sejmu RP – wyjaśniał poseł.

W czwartek prezydent na wniosek prezesów TK, SN i NSA uzupełnił  skład PKW.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalistka powiedziała, że ta decyzja Bronisława Komorowskiego oznacza, iż chce on PKW, która będzie funkcjonowała w tej samej logice, co dotychczas.

– To pokazuje, że pan prezydent Komorowski i PO z PSL-em będą twardo bronili obecnego układu, obecnego systemu, który niezwykle ich faworyzuje i który zapewnia im po prostu bezkarność i absolutną dowolność tego, co robią w komisjach na wszystkich szczeblach – powiedziała profesor.

W Skład PKW powołani zostali: sędziowie Sądu Najwyższego – Wiesław Błuś i Krzysztof Strzelczyk; sędziowie Trybunału Konstytucyjnego – Zbigniew Cieślak, Wojciech Hermeliński oraz Janusz Niemcewicz; sędziowie NSA – Arkadiusz Despot-Mładanowicz, Wojciech Kręcisz oraz Sylwester Marciniak.

Akt powołania w skład Komisji otrzymał także Wiesław Kozielewicz (powołany 21 listopada).

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl