fot. PAP

W II turze PKW wykorzysta ten sam system informatyczny

PKW podczas II tury wyborów samorządowych użyje do zliczania głosów systemu informatycznego, tego samego, który zawiódł poprzednio.

Decyzję podjęła komisja po przeprowadzonych testach. W trakcie sprawdzania systemu, wykryto błędy, które jednak mogą zostać usunięte – przyznał Stefan Jaworski (przewodniczący PKW). Dodał, że po zasięgnięciu opinii komisarzy wyborczych system będzie zastosowany z pewnymi zabezpieczeniami.

– Gdyby system ten nie zadziałał, to wówczas po konsultacji z informatykiem komisji gminnej, która przeprowadza wszystkie wybory w II turze, należy przeprowadzić system liczenia ręcznego – powiedział Stefan Jaworski.

Tymczasem do sadów spływają protesty kwestionujące prawidłowość przeprowadzenia wyborów samorządowych z 16 listopada; m.in. w sądach okręgowych w Gdańsku i Słupsku wyborcy złożyli już 19 protestów. Do czterech sądów okręgowych na terenie woj. podkarpackiego wpłynęło łącznie 18 protestów wyborczych.

Składający wnioski podnoszą w nich m.in. złe przeliczanie głosów, niewłaściwe informowanie o sposobie głosowania czy wydawanie kart bez potwierdzenia tożsamości.

PiS domaga się skrócenia kadencji nowo wybranych sejmików województw. Do sejmu trafił projekt ustawy. Natomiast politycy tej partii złożyli już protest wyborczy, w którym domagają się unieważnienia wyborów do Sejmiku Województwa Lubelskiego.

– Do PiS napływają protesty wyborcze, zresztą zachęcamy – w każdym biurze posła i senatora PiS jest dostępny formularz, który pomoże tym wszystkim, którzy uważają, że głosowanie przebiegało w sposób łamiący reguły, zasady, prawo. Będziemy składać protesty wyborcze, chociaż po wypowiedziach prezydenta Komorowskiego, premier Kopacz, czy prezesów sądów nie łudzimy się, że sądy cokolwiek orzekną w tej sprawie. Te protesty będą na pewno oddalane. Stąd propozycja PiS – złożyliśmy projekt ustawy o skróceniu kadencji sejmików województw – powiedział poseł Mariusz Błaszczak szef Klubu Parlamentarnego PiS.

Prezydent Bronisław Komorowski ma się dziś spotkać w południe z przewodniczącym Twojego Ruchu Januszem Palikotem. Tematem rozmowy będą propozycje zmian w Kodeksie wyborczym oraz poszukiwanie konstruktywnych rozwiązań dot. sprawnego przeprowadzania wyborów. Wcześniej prezydent rozmawiał z szefem SLD Leszkiem Millerem.

RIRM

drukuj