PKW pierwsze posiedzenie w nowym składzie

Państwowa Komisja Wyborcza po raz pierwszy zbierze się w nowym składzie. Na spotkaniu ma zostać wyłoniony nowy przewodniczący oraz jego zastępcy. Komisja ma rozpocząć także prace przygotowawcze nad wyborami uzupełniającymi do Senatu, które odbędą się 8 lutego przyszłego roku.

Po serii kompromitacji w pierwszej turze wyborów samorządowych, Państwowa Komisja Wyborcza podała się do dymisji. Problemem był niewydolny system informatyczny, a także ogromna ilość głosów nieważnych i duża różnica pomiędzy badaniem exit poll a ostatecznymi wynikami.

Obecnie sprawie przygląda się kilkunastoosobowy zespół powołany przez Najwyższą Izbę Kontroli. Podobnych kompromitacji w przyszłości ma uniknąć nowa komisja. Tego, kto będzie jej przewodniczył, dowiemy się dziś po południu.

Czas nagli, bo wybory uzupełniające do Senatu już w lutym. Tymczasem ustawodawcy na razie pozostają bierni wobec proponowanych zmian w kodeksie wyborczym.

W ubiegły piątek Sejm odrzucił pomysły Prawa i Sprawiedliwości. To między innymi przezroczyste urny, kamery w komisjach wyborczych i nowy sposób powoływania członków Państwowej Komisji Wyborczej.

– Dzisiaj jest już jasne, kto chce uczciwych wyborów, a kto nie chce. Ci, którzy głosowali za odrzuceniem naszego projektu ustawy najwyraźniej uczciwych wyborów nie chcą, a ich argumenty są albo zupełnie kłamliwe – twierdzą, że to przygotowane w ostatnim momencie, że to stary projekt- albo też zupełnie absurdalne – mówił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

PiS proponowało zmiany jeszcze przed wybuchem skandali z systemem informatycznym zliczającym głosy wyborców.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl