fot. PAP

Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców

Wtorek jest ostatnim dniem, kiedy można dopisać się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce – to rozwiązanie dla przebywających przez dłuższy czas poza miejscem stałego zamieszkania. Eurowybory odbędą się w niedzielę.

Aby oddać głos poza miejscem stałego zamieszkania, do wtorku w urzędzie danej gminy (tam, gdzie chcemy głosować) trzeba złożyć wniosek zawierający: imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL (w przypadku obywatela UE nr paszportu lub innego dokumentu tożsamości), a także adres zamieszkania.

To ułatwienie dla osób, które od dłuższego czasu przebywają poza miejscem zamieszkania. O dopisanie do spisu wyborców mogą wnioskować także osoby bezdomne, które chcą zagłosować.

Z kolei do piątku w swoim urzędzie gminy (gdzie jest się ujętym w spisie wyborców) można odebrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie w dowolnym miejscu w kraju, za granicą i na statku morskim.

„To forma szczególnie dogodna dla osób, które wyjeżdżają na krótki czas obejmujący dzień wyborczy, a także dla osób, które przemieszczają się i nie do końca wiedzą, gdzie będą się znajdowały w dniu wyborów” – mówi Krzysztof Lorentz z PKW.

Podkreślił, że nawet jeśli wyborca ostatecznie nie wyjedzie, a odebrał zaświadczenie, to także w miejscu zamieszkania będzie mógł zagłosować tylko na podstawie zaświadczenia. „Dlatego ważne jest, by otrzymanego zaświadczenia nie zgubić” – dodał.

PAP

drukuj