[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Nowe rozwiązania dotyczące ordynacji wyborczej do PE godzą w zasadę wolności politycznej

Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę, że nowe rozwiązania dotyczące ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego godzą w zasadę wolności politycznej i prawo opinii publicznej, ponieważ pozbawiają znaczną część społeczeństwa swoich reprezentantów w PE – mówił dr Krzysztof Kawęcki, prezes Prawicy RP, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w Pałacu Prezydenckim z sygnatariuszami listu w sprawie zawetowania nowelizacji Kodeksu wyborczego dot. wyborów do Parlamentu Europejskiego. Sygnatariuszami listu są przedstawiciele Kukiz’15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczpospolitej. Prezydent ma podjąć decyzję najpóźniej do czwartku.

Zapisy nowelizacji Kodeksu wyborczego dot. Parlamentu Europejskiego służą praktycznie dwóm największym partiom: Prawie i Sprawiedliwości i Platformie Obywatelskiej – stwierdził dr Krzysztof Kawęcki.

– Tylko te dwie partie zyskałyby na ilości mandatów, w stosunku do obecnie posiadanych w Parlamencie Europejskim, ale zyskałyby kosztem części opinii publicznej w tym opinii prawicowej. Co 3 wyborca nie miałby swojej reprezentacji politycznej, a potem uważamy, że kwestia tej nowelizacji to jest wyraz też lekceważenia opinii publicznej i ewentualne veto prezydenta to kwestia obrony wolności politycznej i obrony praw opinii publicznej, ale także zachowanie rzeczywistego pluralizmu politycznego – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Zdaniem dr Krzysztofa Kawęckiego następnym krokiem może być próba wprowadzenia podobnej ordynacji wyborczej w wyborach do Sejmu.

– Ja też obawiam się, że następnym krokiem, po ewentualnym przeforsowaniu przez większość parlamentarną nowelizacji kodeksu do Parlamentu Europejskiego, byłaby próba wprowadzenia podobnej ordynacji wyborczej do Sejmu, co na wiele lat zabetonowałoby, jak to mówimy, scenę polityczną. Wprowadziłoby, tak naprawdę, dominację tych dwóch partii politycznych – powiedział prezes Prawicy RP.

Na tym etapie uważamy, że prace nad nowelizacją powinny się rozpocząć, ale to powinno już dotyczyć wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku – powiedział gość Radia Maryja.

– Te wybory powinny się odbyć na podstawie tej ordynacji, jak mówię niedoskonałej, ale to nie jest dobra praktyka, żeby przed wyborami zmieniać ordynację, a zatem zmiana ordynacji „tak”, ale dopiero w 2024 roku. Wiemy, jakie są słabe punkty tej ordynacji, jesteśmy gotowi uczestniczyć i wspomagać swoimi pracami, przemyśleniami naszymi i naszych ekspertów – dodał dr Krzysztof Kawęcki.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem dr. Krzysztofa Kawęckiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl