fot. twitter.com/PanstwKomWyb

Uchwała PKW ws. wyborów prezydenckich opublikowana w Dzienniku Ustaw

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. ws. stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach prezydenta została opublikowana w poniedziałek w Dzienniku Ustaw. Marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na zarządzenie wyborów.

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że „brak było możliwości głosowania na kandydatów” i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW została opublikowana w poniedziałek.

W niedzielnych „Rozmowach niedokończonych” na antenie Radia Maryja i TV Trwam prezydent Andrzej Duda wskazał, iż wybory nie zostały przeprowadzone 10 maja również z tego powodu, że Senat za każdym razem wykorzystywał termin 30 dni na procedowanie ustawy, mogąc pracować zdecydowanie szybciej. [czytaj więcej] 

– Przede wszystkim obowiązkiem pana marszałka, jeżeli jest uczciwym politykiem, jest doprowadzić do tego, żeby Senat podjął wreszcie prace nad ustawą, a nie zwlekał za każdym razem w procesie legislacyjnym, zupełnie niepotrzebnie 30 dni (…). Tu niestety jest ewidentna obstrukcja ze strony senackiej większości i marszałka. Nie wiem, co pan marszałek sobie wyobraża i jakie są jego intencje. Uważam, że prestiż Rzeczypospolitej ucierpi w każdym przypadku, jeżeli okaże się, że kadencja prezydencka zakończyła się a prezydent nie został wybrany. Będzie to sensacja na skalę światową, ale nie pozytywna, tylko negatywna – mówił szef państwa polskiego.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj