fot. twitter.com/A_Zapalowski

[TYLKO U NAS] Dr A. Zapałowski: Na terenie Izraela trwa w tej chwili konsumpcja Jałty i Poczdamu. USA stoją obok Rosji w przemilczaniu roli Polski w czasie II wojny światowej

W tej chwili trwa konsumpcja Jałty i Poczdamu na terenie Izraela, bo tak naprawdę Stany Zjednoczone, Rosja, Francja, Wielka Brytania poświęcili państwo polskie, oni zdradzili państwo polskie. W tej chwili realizują też pośrednie cele międzynarodowej finansjery, która jest związana z „przedsiębiorstwem Holokaust” i po prostu próbują naciskać na Polskę pod różnymi względami. Tylko przypominam, że Kongres USA będzie rozpatrywał kwestie działania ustawy 447. (…) Stany Zjednoczone stoją obok Rosji w przemilczaniu roli Polski i jej wysiłku w czasie II wojny światowej – mówił w rozmowie z portalem Radia Maryja historyk dr Andrzej Zapałowski.

W Jerozolimie trwa V Światowe Forum Holokaustu. Organizatorem wydarzenia jest instytut Yad Vashem oaz rosyjski oligarcha żydowskiego pochodzenia Mosze Kantor. Podczas forum widoczne jest marginalizowanie roli Polski w czasie II wojny światowej, a także gloryfikowanie roli np. Armii Czerwonej.

– To jest pewna umowa rosyjsko-izraelska, dotycząca synergii interesów tych dwóch państw w stosunku do Polski. Z jednej strony Izrael ma w zamyśle naciski na Polskę w celu realizacji środków związanych z mieniem bezspadkowym – i to jest forma pewnego nacisku. Z drugiej strony Rosja ma bardzo duży interes, aby marginalizować Polskę w UE i przede wszystkim w opinii światowej. Po prostu przez lata rola Polski jako państwa, które tak naprawdę jako pierwsze starło się z Niemcami hitlerowskimi, a później ze Związkiem Sowieckim, była niepodważalna. Tutaj widać wyraźnie, iż tak naprawdę polityka historyczna i historia XX wieku to są dwie różne sprawy. Jeżeli trzeba dla celów politycznych nagiąć prawdę historyczną, to się tę prawdę historyczną nagina – wskazał dr Andrzej Zapałowski.

Historyk zwrócił uwagę, że już w latach 30-tych było wiadomo, jakie zamiary wobec Żydów na Adolf Hitler. Nie krył on swoich celów, a więc zamiaru przeprowadzania czystki – dodał.

– Rosjanie, jeżeli są zdziwieni, że w czasie II wojny światowej Niemcy hitlerowskie tak postępowały, jest to po prostu niepoważne, bo to zapowiadano. Zresztą samo porozumienie niemiecko-sowieckie z sierpnia 1939 roku w pewnym sensie zakładało oddanie części, wymianę ludności między państwami-okupantami na terenie Polski i tak też się działo. Jakoś to Rosjanom w 1939, 1940, 1941 absolutnie nie przeszkadzało. W tej chwili podnoszenie tego, że II wojna światowa tak naprawdę rozpoczęła się w 1941 roku i w 1941 roku zaczęły się mordy, Holokaust na Żydach, jest po prostu absurdalne – ocenił rozmówca Radia Maryja.

Przemówienia podczas forum wygłosili m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu, prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Francji Emmanuel Macron czy wiceprezydent USA Mike Pence. W wystąpieniu Mike’a Pence’a w kontekście Polski padło bardzo niewiele słów. Wiceprezydent USA podkreślił, że „planując zniszczenie istnienie kultury polskiej naziści dawali polskim miastom niemieckie nazwy”.

– Można powiedzieć, że w tej chwili trwa jakby konsumpcja Jałty i Poczdamu na terenie Izraela, bo tak naprawdę Stany Zjednoczone, Rosja, Francja, Wielka Brytania poświęcili państwo polskie, oni zdradzili państwo polskie. W tej chwili realizują też pośrednie cele międzynarodowej finansjery, która jest związana z „przedsiębiorstwem Holokaust” i po prostu próbują naciskać na Polskę pod różnymi względami. Tylko przypominam, że Kongres USA będzie rozpatrywał kwestie działania ustawy 447. (…) Sojusznik państwa polskiego, który jest w ramach NATO i Polska jest jednym z filarów tego sojuszu natowskiego, (…) powinien jednoznacznie reprezentować polskie interesy i wspomagać Polskę, a tak naprawdę Stany Zjednoczone stoją obok Rosji w przemilczaniu roli Polski i jej wysiłku w czasie II wojny światowej – akcentował dr Andrzej Zapałowski.

Władimira Putina przed rozpoczęciem forum na lotnisku przywitał szef izraelskiego MSZ Israel Katz, który swego czasu stwierdził, że „Polscy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Katz powiedział dziś do Putina, że dzięki Armii Czerwonej jego matka, która była trzymana w Auschwitz, przeżyła wojnę i mogła wyjechać do Izraela.

– Pan Katz zapomniał tak naprawdę, że Polacy byli ofiarą II wojny światowej i że to Polacy ratowali Żydów. Jeżeli ktoś takimi słowami zwraca się do prezydenta Rosji i mówi, że Armii Czerwonej wszystko zawdzięcza… Tak, Armia Czerwona pokonała na ziemiach polskich Niemców i to jest fakt. Ale Armia Czerwona także weszła nie jak wyzwoliciele państwa polskiego, tylko zajęła państwo polskie i podporządkowała, czyli wprowadziła w okupację. Trzeba tutaj jednoznacznie przypomnieć, że właśnie u boku Armii Czerwonej stanęło mnóstwo ówczesnej elity, która przeżyła II wojnę światową na ziemiach polskich i część tej elity była katami żołnierzy państwa polskiego, którzy nie zgadzali się z sowiecką okupacją Polski. O tym trzeba mówić. Pan Katz jakby wpisuje się w retorykę okupacyjną i wdzięczność za okupację państwa polskiego przez Armię Czerwoną, która trwała przez dziesiątki lat. Moim zdaniem polska polityka zagraniczna powinna wyciągnąć z tego bardzo daleko idące wnioski – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

W forum nie bierze udziału prezydent Polski Andrzej Duda, który podjął taką decyzję, gdyż odmówiono mu możliwości zabrania głosu podczas tego wydarzenia. W ocenie dr. Andrzeja Zapałowskiego była to dobra decyzja polskiego prezydenta.

– Nie pojawia się na forum głowa państwa, które ma być marginalizowane i głowa państwa, którego historię pisze się na nowo. Tutaj prezydent Andrzej Duda postąpił bardzo dobrze – podsumował historyk.

radiomaryja.pl

 

drukuj