[TYLKO U NAS] D. Sobków o wizycie prezydenta RP w Watykanie: To, że przyjmuje się Polskę w dobie pandemii, znaczy, że Polska jest postrzegana jako obrońca wiary. Jesteśmy przedmurzem chrześcijaństwa w XXI wieku

Prezydent daje wyraźny sygnał, gdzie są źródła polskości i jego prezydentury. To, że przyjmuje się Polskę (w dobie pandemii – przyp. red.), znaczy, że Polska jest postrzegana jako obrońca wiary. Jesteśmy przedmurzem chrześcijaństwa w XXI wieku. Bardzo ważny gest zarówno dyplomacji watykańskiej, jak i Pałacu Prezydenckiego – podkreślał Dariusz Sobków w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Były ambasador tytularny RP przy UE skomentował pierwszą zagraniczną podróż prezydenta RP do Watykanu.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Watykanie. Został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Szef państwa polskiego odbywa pierwszą zagraniczną wizytę II kadencji w roku, w którym obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. [czytaj więcej] https://www.radiomaryja.pl/informacje/prezydent-rp-spotkal-sie-z-ojcem-swietym/

– Piękny gest prezydenta. Trzeba zwrócić uwagę, że pierwsze wizyty głowy państwa po wyborze zawsze mają też wymiar polityczny, międzynarodowy, dyplomatyczny. Tradycyjnie, od wielu dziesiątków lat, prezydent Francji pierwszą wizytę składa w Berlinie, a nowy kanclerz Niemiec jedzie do Paryża. (…) A tutaj mamy piękny gest. Pięć lat temu prezydent Andrzej Duda pojechał na Łotwę. Była to bardzo ciekawa strategicznie decyzja. (…) Miało to swój wymiar geopolityczny, było bardzo dobrze komentowane, gdzie są nasze interesy. Teraz Watykan – źródło naszej kultury. Jakże to jest symbolicznie w świecie, gdzie toczy się wojna kulturowa. Prezydent z pierwszą wizytą jedzie do grobów Apostołów: św. Piotra, Jana Pawła II – podkreślał Dariusz Sobków.

– Prezydent w ten sposób kładzie akcent na wartości moralne, etyczne, kulturowe, które tak naprawdę są istotą życia narodu. (…) Prezydent daje wyraźny sygnał, gdzie są źródła polskości i jego prezydentury. Niezwykle ważna wizyta. Nie kojarzę, żeby jakaś głowa państwa, wybrana w ostatnich latach w Europie, udała się z pierwszą wizytą do Watykanu. Jest to bardzo ważny oraz symboliczny politycznie, dyplomatycznie i kulturowo gest – dodał.

Polski prezydent jest pierwszym tak ważnym gościem, który odwiedza Stolicę Apostolską i spotyka się z Ojcem Świętym w dobie pandemii koronawirusa.

– Tak stara dyplomacja nie poczyni pewnych działań czy gestów bez głębokiej refleksji. To, że przyjmuje się Polskę (w dobie pandemii – przyp. red.), znaczy, że Polska jest postrzegana jako obrońca wiary. Jesteśmy przedmurzem chrześcijaństwa w XXI wieku. Bardzo ważny gest zarówno dyplomacji watykańskiej, jak i Pałacu Prezydenckiego – ocenił były ambasador tytularny Rzeczpospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się także z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą oraz premierem Giuseppem Conte i podkreślił, że Włochy są ważnym partnerem dla Polski. [czytaj więcej] 

Gość „Aktualności dnia” wspomniał, że Włochy były autorem utworzenia drugiej ligi europejskiej – Hiszpania, Włochy, Polska. Kraje miały stanowić przeciwwagę dla sojuszu Niemcy-Francja.

– Najważniejsze sprawy polityczne są rozstrzygane na linii Paryż-Berlin. Włochy zaproponowały, żeby powstała oś Madryt-Rzym-Warszawa. Fantastyczny pomysł polityczny. Niestety został wówczas odrzucony przez rząd Platformy Obywatelskiej. Myślę, że pomysł powinien być ciągle aktualny i można próbować go reaktywować – zaznaczył Dariusz Sobków.

Całą rozmowę z Dariuszem Sobkowem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj