[TYLKO U NAS] D. Sobków: Teraz jest idealna okazja, aby upomnieć się o wrak Tupolewa

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że przy tej okazji (napiętej sytuacji dyplomatycznej pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Rosją z racji ataku bronią chemiczną na terenie Wielkiej Brytanii) powinniśmy w zdecydowany sposób przypomnieć chociażby kwestię zwrotu wraku Tupolewa lub postępów w śledztwie ws. katastrofy pod Smoleńskiem z 2010 r. – powiedział w piątkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej Dariusz Sobków.

Unia Europejska wycofuje swojego ambasadora z Rosji. Jest to konsekwencja użycia broni chemicznej na terenie Wielkiej Brytanii. Widzimy, że kiedy jest wola polityczna przynajmniej dwóch dużych krajów Unii Europejskiej, to można wymóc na Unii zdecydowane działania – powiedział Dariusz Sobków.

Ciągle używa się zwrotu, że próba otrucia była „najprawdopodobniej inspirowana przez Moskwę”. Nie wydaje się możliwe, żeby zrobił to ktoś inny. Choć na dowody procesowe jeszcze trzeba będzie poczekać, to już są bardzo zdecydowane reakcje polityczne – zaznaczył były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej.

Widać, że kiedy Unii Europejskiej się chce, to może zareagować stanowczo – dodał, odnosząc się do braku reakcji Wspólnoty po katastrofie smoleńskiej w 2010 r.

Unia Europejska do dzisiaj z dużym oporem broniła się przed wystąpieniem w sprawie zwrotu Polsce wraku Tupolewa. Pod Smoleńskiem zginęła przecież głowa polskiego państwa, generałowie NATO czy ministrowie. My prosimy o zwrot wraku, a przynajmniej o jakieś postępy w śledztwie. Tego Unia Europejska nie chce zrobić, nie potrafi albo udaje, że nie może – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Za czasów rządu PO-PSL nie było w Polsce woli politycznej, aby coś ruszyło w sprawie tragedii smoleńskiej, ale teraz rząd się zmienił i pogląd na tę kwestię również – powiedział Dariusz Sobków.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w swoim expose mówił o oczekiwaniach co do postępu w śledztwie w sprawie tragedii pod Smoleńskiem, chodzi szczególnie o zwrot wraku. Jednak Unia Europejska nie jest skwapliwa w pomocy, a okazja jest teraz idealna. Należy zestawić te dwie sprawy – otrucie agenta Skripala i jego córki oraz katastrofy pod Smoleńskiem w 2010 r. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że przy tej okazji powinniśmy w zdecydowany sposób przypomnieć chociażby kwestię zwrotu wraku lub postępów w śledztwie – podkreślił były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Dariusza Sobkowa można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj