fot. PAP/EPA

Prezydent RP spotkał się z Ojcem Świętym

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Watykanie. Szef państwa polskiego został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. „Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom” – wskazał prezydent RP po spotkaniu z Ojcem Świętym.   

Szef państwa polskiego odbywa zagraniczną wizytę w wyjątkowym czasie. W 2020 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II.

W maju miała się odbyć narodowa pielgrzymka Polaków do Rzymu. Jednak została odwołana z powodu pandemii. Jeszcze w trakcie kampanii prezydent Andrzej Duda deklarował, że chciałby z pierwszą wizytą na początku drugiej kadencji udać się do Włoch i Watykanu. Ojciec Święty Franciszek przyjął polskiego prezydenta na audiencji w bibliotece Papieskiej. Później odbyły się rozmowy z udziałem całej delegacji.

„Jego Świątobliwość Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom” – napisał prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda spotkał się także z sekretarzem stanu stolicy apostolskiej ks. kard. Pietro Parolinem. Ta wizyta jest również bardzo ważna dla Watykanu. Polski prezydent jest pierwszym tak ważnym gościem, który odwiedza Stolicę Apostolską po lockdownie.

Ten rok (2020 – red.) to setna rocznica Jego urodzin, a więc też i dla nas Polaków, dla tego pokolenia, które nazywane jest często pokoleniem JPII, do którego także i ja należę , jest to rok bardzo ważny. Jest to rok bardzo przejmujący. Przypominania przede wszystkim tego, czego nas nauczał Ojciec Święty Jan Paweł II, co mówił do nas o świecie i jak postrzegał nasze obowiązki jako Polaków, jako ludzi wierzących. Ale, proszę Państwa, to także dla mnie ogromnie radosne spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Rozmowa z Ojcem Świętym nt. tego, jaka jest sytuacja w Polsce. Na pewno będziemy o tym mówili – powiedział prezydent Andrzej Duda. 

O 13.15 w bazylice Świętego Piotra przy grobie św. Papieża Polaka Jana Pawła II rozpoczęła się Msza święta, w której uczestniczy para prezydencka oraz polska delegacja. Eucharystii przewodniczy ks. abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stolicy Apostolskiej.

Piotr Krupa/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl